+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Ağızda Aft Oluşması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Ağızda Aft Oluşması
  Ağızda Aft Oluşması kısaca

  Arkadaşlar hemen bana ağızda aft oluşması ile ilgili bilgi verir misiniz?

  Ağızda Aft Oluşması1.jpg

  TANIM:
  Aft ağız içerisinde sıklıkla
  , yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.
  Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.
  Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.
  Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

  STRES
  Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
  Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.
  YİYECEKLER
  Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, Tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için Alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
  TRAVMA
  Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.
  DİŞ MACUNU
  Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan “sodyum lauryl sulhate’ ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir Maddedir.
  Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom’s of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
  SİSTEMİK HASTALIKLAR
  Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
  Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.
  DİĞER NEDENLER
  B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.
  Tedavi
  Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 Gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:
  Ağrıyı azaltmak ve iyileşme
  ,
  periyodunu kısaltmak için:
  1-Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.
  2-”2% hydrogen peroxide’ solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
  3-Su ile Karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
  4-Yarım bardak suya yarım kaşık Tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla Günde üç kez gargara yapılabilir,
  5-yemeklerden önce aft bölgesine “xylocaine’ solusyonu ya da ağız için hazırlanmış Anestezik kremler uygulanabilir.
  6-Aft üzerine uygulanacak “orabase’, “Gly-oxide’, “Cankaid’,'Ambesol’ gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
  7-”sucralfate’ tableti ılık Suda eritip gargara yapılabilir.
  8-Özellikle aftı başlangıç aşamasında “tetrasiklin’ tableti
  ,
  suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
  9-Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid “%0.1 lik triamcinalone’ uygulanması ya da steroidli bir gargara “betamethasone syrup’ ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
  10-”Chlorhexadine’ gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
  11-”Tetrasiklin’ şurup la hazırlanan 12,500 unite “nystatin’, 1.25 mg “diphenhydramine’, ve 0.25 mg/m “hydrocortisone’ karışımı ‘shotgun’ solusyonu olarak kullanılabilir.
 2. Zarafet
  Üye

  Aft ağız içerisinde oluşan dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen kızarıklar olan ağrılı oluşumlardır. Aft için bitkisel tedaviler var. Özelikle karanfil aft için etkilidir. Aftan kurtulmak için Baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıyız.
+ Yorum Gönder


ağızda aft,  aft hastalığı,  agızda aft