+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Harita Dil Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Harita Dil Nedir
  Harita dil nedir nasıl olduğunu ya da dilimizin haritasını kendimiz çıkarabilir miyiz yardımcı olur musunuz kısaca bilgi lütfen. . . 2. Diyar
  Yeni Üye

  Harita Dil Hakkında Bilgi

  Sağlıklı olduğumuzda dilimiz pembe bir renktedir. Ancak renk değişiklikleri beslenme tarzıyla da yakından ilgilidir. Örneğin lifli besinler, tohumlar, çiğ sebze ve meyvelerle beslenen toplumların dil rengi, Batı toplumlarınınkinden çok daha pembedir.
  Bunun nedeni, tahmin edilebileceği gibi, Batılıların giderek daha fazla endüstriyel besinlere yönelmeleri ve doğal besinlerden uzaklaşmalarıdır.

  Dilimizin mukozası, kendi kendini çok çabuk yenileyen hücrelerden oluşur. Bu ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu temizlik işlemi, doğal olarak çiğneme sırasında gerçekleşir.
  Eğer çiğneme sırasında alınan besinler sert ve lifli değilse temizlik tam olarak gerçekleşemez. Çünkü sert ve lifli besinler, örneğin taze sebze ve meyveler dili temizleyen başlıca besinlerdir. Eğer bu besinler yeterli düzeyde alınmazsa dilin o doğal, canlı pembe rengi giderek değişir, bozulur. Genellikle sağlıklı kişilerin beslenme alışkanlıklarına göre bu pembe renk değişik tonlara bürünebilir.
+ Yorum Gönder