+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Aft Nasıl Iyileşir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aft Nasıl Iyileşir
  Aft nasıl iyileşir kısaca

  Arkadaşlar sizce aft nasıl iyileşir lütfen hemen bana açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Aft Nedir?

  Aft ağız içerisinde oluşan dil yüzeyi, iç yanak kısımları ve diş etleri üzerinde görülen ağrılı genellikle solgun beyaz, gri renklerde, çevresinde yoğun kızarıklar olan ağrılı oluşumlardır.

  Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 lik kısmında sürekli olarak tekrar eden bir biçimde görülür. Çoğu zaman tek bir noktada oluşsa da bazen ağzın belirli bölgelerinde birden çok alanda çıkabilir. Ağız içi yaralar gündelik yaşamı olumsuz bir biçimde etkiler.

  Aft ve ağız içi yaralarının oluşum nedenlerini belirlemek için bir çok çalışma yapılmıştır. Ağız içi oluşumları hızlandıran olumsuz bir çok faktör belirlenmiş olsa da aftın asıl oluşum nedeni tam olarak saptanamamaktadır.


  Sıradan bir aft birkaç güne azalıp bir haftaya da tamamen iyileşir. Ama aft bazen ısrarcıdır, büyüktür, canınızı yakar. Aft yaranızla aranız iyi değilse diş doktorunuza danışabilirsiniz. Antibakteriyel bir ağız çalkalama su aftın iyileşme sürecini hızlandırabilir. Veya da doktorunuz size kortikosteroid bir merhem ya da reçetesiz bir solüsyon önerir.

+ Yorum Gönder