+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Dişçi Korkusunu Yenebilir Miyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dişçi Korkusunu Yenebilir Miyim
  Dişçi korkusunu yenebilir miyim kısaca

  Arkadaşlar hemen bana dişçi kokusunu yenebilir miyim kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Dişçi korkusunu kontrol etmenin yolları

  Doktorunuz acı hissetmemeniz için elinden geleni yapıyor.
  Uyuşturan ilaçlar, sakinleştiriciler, rahatlatıcılar. Ama siz hala doktoru görünce tir tir titriyorsanız işte bunu yenmenize yardımcı birkaç taktik:

  Oyalanma taktikleri.
  Stresi azaltmak için kafanızı dağıtacak, sizi meşgul edecek başka bir şeyle ilgilenin. Örneğin mp3’ünüzü ve kulaklığınızı yanınızda götürebilirsiniz. Dinleyeceğiniz müzikler rahatlamanızı sağlayabilir. Hem böylece doktorun dişinizde çıkardığı sesleri de duymazsınız.

  Rahatlama teknikleri. Araştırmalara göre rahatlama teknikleri doktor korkusunu yenmede epey etkili. Üstelik birçok yolu var. Size uygun olanı seçebilirsiniz:

  • Yönlendirilmiş hayal kurma.
  Operasyon sırasında sizi rahatlatan, mutlu eden ya da eğlendiren bir şeyi düşünmeniz stresi, heyecanı alıyor. Yapmanız gereken tek şey sadece hayale odaklanıp o hayali her ayrıntısıyla beyninizde canlandırmak.
  • Derin nefes almak. Derin ve yavaş nefes alırsanız oksijen vücudunuza iyice dolar. Kendinizi daha rahat hissedersiniz.
  • İlerleyici gevşeme.
  Bu tekniğin amacı ayak uçlarınızdan başınıza vücudunuzdaki her kasın rahatlamasını sağlamak. Yapmanız gereken tek şey odaklanmak. Kaslarınızın gevşemesi acıyı azaltabilir.
  • Biyolojik geri bildirim. Düşüncelerinizi, hislerinizi, davranışlarınızı değiştirerek stres ve acıyla baş etme yolu. Bir psikolog, psikiyatrist ya da diş doktoru sizi bu konuda eğitebilir.

  Hipnoz. Terapist gözetiminde uygulanır. Korkuyu ve acıyı kontrollü olarak yok edebilir.

  Akupunktur. Vücudun değişik yerlerine batırılan küçük iğnelerle yapılıyor. Hatta iğne yerine baskı yoluyla yapılan bir türü de var. Eski ama etkili çözümlerden.

  Zihinsel terapi.
  Dişçiyle ilgili ciddi korkularınız varsa psikolog ya da psikiyatristten yardım alarak korkuyla nasıl başa çıkacağınızı, kendinizi nasıl rahatlatacağınızı öğrenebilirsiniz.

+ Yorum Gönder