+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Piercing Ağız Ve Diş Sağlığına Zarar Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Piercing Ağız Ve Diş Sağlığına Zarar Mı
  Piercing ağız ve diş sağlığına zarar mı kısaca

  Arkadaşlar sizce piercing ağız ve diş sağlığına zarar mı kısaca açıklar mısınız?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Piercing Ağız Ve Diş Sağlığına Zararları

  Piercing yüzünden oluşabilecek riskler

  Mikroplar: En yaygın risklerden. Ağzın içinde çok sayıda bakteri var. Bu mikroorganizmlar piercingli bölgeyi istila edebilir. Bunlar yetmezmiş gibi bir de takılan piercingle gelen davetsiz misafirler var.

  Bulaşıcı hastalıklar: Ağız piercingi özellikle HSV (uçuk mikrobu), Hepatit B ve Hepatit C’nin bulaşmasında etkili.

  Kalp içzarı iltihabı. Endokardit: Piercingli bölgenin savunmasızlığını fırsat bilen bazı uyanıklar kana karışıyor. Bu bakteriler özellikle kalp sorunları yaşayanlarda kalp içzarı iltihabına neden oluyor. Sorun sinsi gelişiyor. Çoğu zaman teşhis konulamıyor.

  Sinir zedelenmesi. Uzun süreli kanama: Sinir hücreleri zarar görürse hissizlik ya da uyuşma olabilir. Dil de dahil olmak üzere piercing yapılan alanda hareketsizlik görülebilir. Damarlar çatladıysa uzun süreli kanama riski var. Özellikle dildeki kanama nefes alımını engelleyeceğinden çok tehlikeli.

  Diş eti sorunları: Dildeki uzun uçlu piercing diş etleri için en tehlikeli olanı. Dile takılan piercing diş eti dokusunu yaralayabilir. Diş eti çekilmesine neden olabilir. Peşinden diş kaybedilebilir.

  Dişe hasarları: Ağız piercinginin dokunduğu dişler çatlayabilir. Hatta kırılabilir.

  Günlük ağız aktiviteleri: Çiğnemede, yutmada, konuşmada güçlük çekilebilir. Tükürük salgısı artar. Tat alma duyusu olumsuz etkilenir.

  Alerji: Metal alerjisi gelişebilir. Piercing takıları genellikle cerrahi çelikten üretilse de risk var.

  Takının hava alması: Piercing deliği genişleme eğiliminde. Takının yutulması durumunda sindirim sisteminde ya da akciğerlerde hasar kaçınılmaz.

  Bütün bu risklere rağmen fikriniz hala değişmemiş olabilir. "Yok ben illa piercing yaptıracağım" diyor olabilirsiniz. Sizin için birkaç önerimiz var. Bunları dikkate alarak sorun çıkma olasılığını azaltabilirsiniz.

+ Yorum Gönder