+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Antiokheia Su Kemerleri (Yalvaç)

  Antiokheia Su Kemerleri Hakkında Bilgi


  Isparta Yalvaç ilçesine 1 km. uzaklıkta bulunan Psidia Antiokheia kentinin kuzey-güney caddesinin kuzey ucunda anıtsal bir çeşme bulunmaktadır. Bu çeşme U planlı olup, 21.00x21.00 m. ölçüsünde, önünde sütunlu bir cephesi, arkasında da su deposu bulunmaktadır. Antiokheia kenti su kemerlerinin taşıdığı sular bu çeşmenin arkasındaki depoda toplanmakta, oradan da kurşun ve toprak borularla şehre dağılmaktadır.

  Bu çeşmenin ne zaman yapıldığı kesin olmamakla beraber, MS.I.yüzyılın sonlarına tarihlendirilmektedir. Roma döneminde şehrin su gereksinimini karşılamak üzere Su Çıktı kaynağından yaklaşık 10 km. uzunluğunda su kemerleri yapılmıştır. Bunlar kesme taştan 5-7 m. yüksekliğindedir ve arazi konumuna uygun olarak son derece güzel bir işçilikle yapılmıştır. Kemerlerin ayakları arasındaki açıklıklar 4.70-3.80 m. arasında değişmektedir. Kemer ayakları 2.10 m. ölçülerindedir.

  Günümüze 250 m.lik bir bölümü gelebilen su kemerleri de çeşme binası ile birlikte MS.I.yüzyılın sonlarında yapılmıştır.
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Antiokheia Su Kemerleri İle İigili Resim

  antiokheia-su-kemerleri-le-igili-resim2.jpgantiokheia-su-kemerleri-le-igili-resim3.jpg
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Arap istilasına uğradığı için yakılıp yıkıldığı için tam kuruluş tarihi bilinmemektedir. Sadece kazılar sonucu elde edilen kalıntılar vardır. O zamanlarda burda yaşayan insanların savaşta ölmemek için kaçtığı için oranın tarihi ile ilgili kesin birşey bilinmiyor.
+ Yorum Gönder