+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Burdurun Tefenni İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Burdurun Tefenni İlçesi Tanıtımı
  Burdurun Tefenni İlçesi


  Tefenni, Burdur ilinin bir ilçesidir.

  Tefenni ilçesi, MÖ. 800-500 yılları arasında Bizans çağının İstefani köyü olarak kurulmuş, 13.yy. kadar Bizans yönetiminde kalmış, bu tarihten itibaren sırası ile Türkmenlerin, Selçukluların ve Osmanlıların eline geçmiştir.1882 yılında yörede meydana gelen deprem sebebi ile eski yerleşim merkezi terk edilerek şu andaki yerine kurulmuş, 1886 yılında da İstefani adı değiştirilerek Tefenni adı ile kaza olmuştur.

  Konumu
  İlçe, bağlı bulunduğumuz Burdur ilinin güneybatısındadır. Denizden yüksekliği 1200 metredir. Batı kısmı tamamen ormanlıktır. En yüksek dağı Eşeler Dağıdır. Sürekli akan nehir ve ırmak bulunmamakla birlikte yaz aylarında kuruyan ve çay denilebilecek nitelikte çok sayıda akarsu vardır. Ayrıca halen Hasanpaşa, Beyköy, Sazak ve Ece'de kuyu açılması ile inşası bitmiş; Tefenni, Başpınar, Hasanpaşa ve Yeşilköy Göletleri bulunmaktadır.

  Kasaba ve Mahalleler
  Mahalleler: Esentepe, Yokuş, Eşeler, Yenice, Kır, Pazar, Fatih, Zafer.
  Kasabalar:Hasanpaşa, Beyköy.
  Köyler: Başpınar, Bayramlar, Belkaya, Çaylı, Ece, Sazak, Karamusa, Seydiler, Yaylaköy, Yeşilköy, Yuva, Yuvalak.
  İklimi
  Tefenni ilçesi Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçit olduğundan her iki bölgenin iklimi etkisindedir.Bu münasebetle yazları sıcak ve kurak kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı kararlı olmamakla birlikte genel olarak –21 ile +36 derece arasında değişir.

  Eğitim
  İlçede 8 ilköğretim okulu, 4 orta dereceli okul bulunmaktadır.Okuma yazma oranı %99’ dur.Okuma yazma çağına gelmemiş çocuk ve sakatlarla yaşlıların dışında okuma yazma bilmeyenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Okuma yazma seferberliğinin başlangıcından bu güne kadar 4 dönemde 85 kurs açılarak 1128 vatandaşımıza okuma yazma öğretilmiştir.Taramalar devam etmişse de okuma yazma bilmeyenlere rastlanılmadığından kurslara son verilmiştir.İlçe merkezinde bir adet Halk Kütüphanesi vardır.Yine ilçe Merkezinde bir matbaa, üç kitapevi bulunmaktadır.Okulların kendi imkânları dahilinde tiyatro çalışmaları vardır. İlçede müze olmasa da tarihi eser kalıntıları çoktur.Eserler incelenmeye alınmış olduğundan hangi devirlere ait olduğu bilinmemektedir.Tarihi değerleri belirlenmemiş olan bu eserler parklarda ve çeşitli Resmi Dairelerin önünde teşhir edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

  Ekonomi
  İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Halen 200.000 dekar tarım alanı bulunmakta, bunun 120.000 dekarı sulu, 80.000 dekarı kuru tarım arazisidir. Bu arazilerden tarla bitkileri olarak buğday, arpa, mısır, yulaf, kuru soğan, sebze ve meyveler, sanayi bitkileri olarak şeker pancarı, anason, yumurcak, haşhaş, nohut, fasulye ve patates, mera bitkileri olarak yonca, korunga ve fiğ elde edilmektedir. Patates, kuru soğan ve nohut civar illerdeki tüccarlar tarafından alınarak ihraç edilmektedir. Tarımı desteklemek amacıyla 3 adet Tarım Kredi Kooperatifi, 15 adet de çeşitli amaçlı kooperatif vardır.İlçe ekonomisini desteklemek ve tasarrufu değerlendirmek amacı ile de ilçe merkezinde Ziraat Bankası kurulmuştur.Meyvecilik ilçede gelişmiş durumdadır. Çeşitli meyveler yetiştirilmekte ise de en önemlisi elmadır. Üreticinin elinde kalan meyveleri değerlendirmek amacıyla ilçe merkezinde yapılan soğuk hava deposu 1989 yılında faaliyete geçmiş olup ayrıca Başpınar ve Yeşilköy köylerinde de birer adet soğuk hava deposu hizmete girmiştir.Hayvancılık alanında genel olarak et, süt, peynir ve bal üretimi yapılmaktadır.Arıcılık ve tavukçuluk mevcuttur. Yaklaşık olarak 17.000 tane kanatlı hayvan bulunmaktadır. Yıllık yumurta üretimi 3.215.000 adettir. 14.250 adet küçük baş hayvan ile 6.200 adet büyük baş hayvan beslenmektedir. (Sığırların %95’i kültür ırkıdır.) Tefenni’de günlük süt üretimi 28 tona yaklaşmaktadır. İlçe merkezinde iki, köylerde birer adet süt alım merkezi bulunmakta ve bu sütler büyük illere götürülmektedir. Ayrıca ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca desteklenmek üzere hazırlanan 125 kovanlık (25 aile) gezginci arıcılık projesi 180 kovan olarak gerçekleşmiş ve arılar, her aileye 9 kovan olmak üzere 20 aileye dağıtılmış ve ayrıca 79 aileye 1’er adet damızlık süt ineği ile 12 aileye 20'şer adet damızlık koyun dağıtımı yapılmıştır.İlçe merkezinde özel sektöre ait 6 adet mermer fabrikası vardır.

  Barutlu Su
  İlçe merkezine 7 km. uzaklıkta Haraplanlı mevkiinde İçme Deresi adı ile anılan kaynaktan çıkan ve içinde serbest hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü kendisine has bir tadı ve kokusu olan böbrek taşı ve kumlarını dökmesi nedeniyle şifalı bir sudur. Barut kokusunda olması nedeniyle barutlu su olarak anılmaktadır. Sertlik derecesi 1.5, soğukluğu 18.1 derecedir.

  Giriş Kapıları
  9 bin yıllık geçmişe sahip Burdur’un üç medeniyete ev sahipliği yapmış Tefenni İlçesi’nde, üç girişe yaptırılan üç kapı görenlerin ilgisini çekiyor.Adını Tiffany adlı bir İtalyan generalin kızından alan ve daha sonra değişerek Tefenni olan ilçe, üç Türk medeniyetine ev sahipliği yapmanın gururunu, şehrin üç girişine belediye tarafından yaptırılan Selçuklu kapısı, Osmanlı kapısı ve Cumhuriyet kapısıyla yaşıyor.Selçuklu kapısı kitabesinde "Oğuz Töresi",Osmanlı kapısında "Şeyh Edebalı Hazretlerinin Osman Gazi’ye vasiyeti", Cumhuriyet kapısında da Mustafa Kemal Atatürk’ün "Çanakkale Vecizesi" yer alıyor.Bu kapılar ilçeye gelenlerin çok ilgisini çekmekle birlikte ilçe halkı için de büyük bir gurur kaynağıdır.

  Nüfus

  İlçenin nüfusu 2007 yılı itibarıyla 10587'dir. Bunun 4486'sı ilçe merkezinde, 6101'iyse kasaba ve köylerde yaşamaktadır. İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı 12 köy ve 8 mahalleden oluşmaktadır.

  Yıllara göre ilçe nüfus verileri
  Yıllar Merkez Köyler Toplam
  2007 4486 6101 10587
  2000 5398 6541 11939
  1997
  1990 5458 8209 13667
  1985
  1980
  1975
  1970
  1965
  1960
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Burdurun Tefenni İlçesi Görselleri


  Burdurun Tefenni İlçesi 2.jpgBurdurun Tefenni İlçesi 1.jpg
+ Yorum Gönder