+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Mersinin Gülnar İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Mersinin Gülnar İlçesi Tanıtımı
  Mersinin Gülnar İlçesi  Gülnar, Mersin ilinin bir ilçesi. Toros Dağlarının 950 m yüksekliğinde kurulmuş, üzümü ile tanınan Gülnar, doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir Türkmen yayla kentidir. Denize 32 km. uzaklıktadır.

  Geçmiş
  Gülnar'ın geçmişi Hititler'e kadar dayanmakta, daha sonra da bu bölgeye Asurlular'ın hakim oldukları bilinmektedir. Kısa süreler de İran ve Mısırlılar'ın egemenliğinde kalan Gülnar, daha sonra Romalılar'ın yönetimine girmiştir. Gülnar'ın bugünkü halkı, 1230 yılında Orta Asya Balkaş gölü kıyısındaki Gülnar'dan göç ederek bu çevreye yerleşen Türkmenler'dir. 1461 yılında Silifke ve Mut ile birlikte Gülnar'da, Fatih Sultan Mehmet'in komutanlarından Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı yönetimine katılmıştır. 1900'lü yıllarda Adana valilik, Silifke mutasarrıflık, Gilindire ilçe, Zeyne (Sütlüce) bucak merkezi iken; Gülnar, Yörüklerin alımsatım yaptıkları (bir adı da Anaypazarı olan) bir köy idi. Gilindire'den yaz aylarında yaylaya çıkan ilçe yöneticileri, Gülnar'ın ilçe olmasını istediler. 3 Haziran 1916 tarihinde yapılan bir törenle Gülnar, resmen ilçe olmuştur.

  Coğrafi Yapı ve Nüfus
  Gülnar, doğusu Silifke, batısı Anamur ve Bozyazı , kuzeyi Mut, kuzeybatısı Karaman güneyi Aydıncık ilçeleri ile çevrilidir. Gülnar, içel'in güneybatısında Mersin merkeze 150 km uzaklıkta, Taşeli platosu üzerinde yer alır.

  Gülnar ilçesinin nüfusu, 1990 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam 33.714'dür. Bu nüfusun 7.550'si ilçe merkezinde, 26.164'ü köylerde yaşamaktadır.TUİK adrese dayalı nüfus sayım sonucuna göre ise nüfus 2008 yılında 8 826 merkez olmak üzere toplam 30 404 tür.

  Eğitim ve Sağlık
  Gülnar'ın eğitim seviyesi yüksek olup, okuryazar oranı %97'dir. ilçe merkezinde Mersin Üniversitesi'ne bağlı meslek yüksek okulu, genel lise, süper Lise, imam hatip lisesi, çok programlı lise ve ticaret lisesi, pratik kız sanat okulu, Sütlüce kasabasında çok programlı lise, 3 ilköğretim Okulu, köy ve kasabalarda 25 ilköğretim Okulu bulunmaktadır. Bu okullarda toplam 1454 öğrenci ve 271 öğretmen ile eğitim ve öğretim hizmetleri verilmektedir.

  İlçe merkezinde sağlık hizmetleri, l devlet hastanesi, 1 sağlık ocağı ve ona bağlı 8 sağlık evi ile köy ve kasabalarda, 8 sağlık ocağı ve 4 sağlık evi ile verilmektedir.

  Ekonomi
  Yüzölçümü 166.900 hektar olan ilçede, tarım alanı 35.110 hektardır. Orman ve fundalık alan 84.809 hektar, çayır ve mera alanı 130 hektar, tarım dışı arazi 46.851 hektardır. Tarıma elverişli olan arazide tarla tarımı, bağcılık, meyvecilik ve sebzecilik yapılmaktadır. Dağlık bölgelerde tahıllardan buğday ve nohut ekilir; bağcılık da önemli bir geçim kaynağıdır. Son yıllarda elma, armut ve şeftali de yetiştirilmektedir. Ovada turfanda sebzecilik ve seracılık yapılmaktadır. Gülnar halkı geçimini çoğunlukla tarımdan sağlar. Köylerde "ıstar" ve "çulhalık" denilen dokuma tezgahlarında, yöreye özgü halı, kilim, çul, çuval, heybe, bez gibi çeşitli dokumalar imal edilir (dokunur).

  Beldeleri ve Nüfusları
  Köseçobanlı :2.910 , Kuskan :2.856 , Zeyne (Sütlüce):2.200 , Büyükeceli (Ovacık):1.300

  Köyleri
  Akova , Ardıçpınar , Arıkuyusu , Bereket , Beydili , Bozağaç , Bolyaran , Çavuşlar , Çukurasma , Çukurkonak , Dayıcık , Dedeler , Delikkaya , Emirhacı , Demirözü , Gezende , Göktürk , Halifeler , Ilısu , Tozkovan , İshaklar , Kavakoluğu , Kayrak , Konur , Korucuk , Kurbağaköy , Mollaömerli , Örenpınar , Örtülü , Şeyhömer , Taşoluk , Tepe , Tırnak , Ulupınar , Üçoluk , Yarmasu , Yassıbağ , Yenice , Koçaşlı , Sipahili , Yanışlı [[pınarbası] , [çiftepınar]
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Mersin iline bağlı gülnar ilçesi doğal güzellikleri görülmeye değer niteliktedir. Gülnar ilçesi denize 37 kilometre mesafededir. Gülnar ilçesinde önce hititler daha sonra ise asurlular hüküm sürmüştür.
+ Yorum Gönder


gülnar ilçesi tanıtımı