+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Kahramanmaraşın Nurhak İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kahramanmaraşın Nurhak İlçesi Tanıtımı
  Kahramanmaraşın Nurhak İlçesi


  Nurhak, Kahramanmaraş ilinin en uzak ilçesidir.

  Cumhuriyet döneminde,önceleri Elbistan İlçesine bağlı bir köy olan Nurhak, 16.05.1971 tarihinde kurulan belediye teşkilatı ile belde statüsünü, 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3644 sayılı kanunla da, ilçe statüsünü kazanmıştır.

  Tarihi
  Roma İmparatorluğunun bölünmesiyle beraber doğuda kurulan Bizans İmparatorluğunun kontrolüne giren Nurhak, Bizans'ın parçalanmasıyla beraber Büyük ve Anadolu Selçuklularının hakimiyetine girdi. Bu bölgede çıkan Babai İsyanı Nurhak'ı pek etkilemedi. 1243 Kösedağ Savaşı ile Moğol İstilasına uğrayan Nurhak, beylikler döneminde Eretna, Kadı Burhanettin, Dulkadiroğulları ve Osmanlı hakimiyetine girdi. Osmanlı'nın kaybettiği I. Dünya Savaşıyla beraber Fransızların işgaline uğradı.Tüm Maraş gibi Nurhak'ta şiddetli bir direnişe şahit oldu. Cumhuriyet'in ilanından sonra Türkiye Cumhuriyeti'nde sıradan, dağlık bir bölge olarak kaldı. Osmanlı imparatorluğu sınırları içine giren Elbistan Halep vilayeti, Maraş sancağına bağlı kaza merkezi vasfını sürdürürken Nurhak’ta “Nahiye” olmuştur. 1952–1954 tarihleri arasında bucak müdürlüğü bünyesinde nüfus idaresi ve adliye örgütü kurulmuş; ancak 1954’te her iki kuruluşta lağvedilmiştir. Bucak müdürlüğü örgütü ise 1976 yılında kadar varlığını sürdürmüştür. 1972 yılında Belediye örgütüne kavuşan kasabanın bucak müdürlüğüne 1976’da son verilmiştir. 20 Mayıs 1990'da Nurhak, Kahramanmaraş'a bağlı bir ilçe oldu.

  Cografi özellikleri
  Nurhak'ta kislar genellikle soguk ve yagisli gecer. KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİ HALKIN YÜZDE DOKSANI ALEVİDİR
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Nurhak ilçesi Kahramanmaraş iline bağlıdır. Nurhak ilçesi Elbistan ilçesine bağlı bir beldeyken 1990 yılında ilçe olmuştur.Nurhak ilçesi Kahramanmaraş iline 152 km dir. Nurhak ilçesinin halkı % 90 Alevidir.
+ Yorum Gönder