+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Denizlinin Çameli İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Denizlinin Çameli İlçesi Tanıtımı
  Denizlinin Çameli İlçesi


  Çameli, Denizli ilinin bir ilçesidir

  Tanım
  net merkezi nufusu:3.200'dur.alabalığı,elması,cesit cesit fasulyeleri,patatesi,fındığı mesurdur.En önemlisi ise cevizidir. Akdeniz iklimi etkilidir.serin yeşil ovaları gölleriyle insanı buyuler.Çameli genellikle orman içersinde çok dağınık biraz dalgalı, birazda yayla karakterli bir arazi yapısına sahip olup, 33, 51 ve 37, 17 kuzey enlem ve boylamları arasında kalır.

  İlçenin tüm yüz ölçümünün %75 i ormanlık alanlarla kaplıdır, Bu %75 lik alanın çok az bir kısmı bozuk orman alanıdır

  Dağları
  Toros dağlarının batı kımında yer alan ilçenin en yüksek tepesi 3213 metre ile Akdağ dır. En Alçak Yeri İse 750 metre rakım ile Kolak Vadisidir. Diğer yükseltiler sırasıyla Gökpınar Dağı (2087 m), Yaylacık Tepesi (2085 m), Yanlızca Tepesi (2030 m), Değirmentaşı Tepesi (1954 m), İnek Başı Tepesi (1847 m), Dikmen Tepesi dir.

  Ovaları
  İlçenin en büyük ovası ilçe çevresinde olup 5000 dekar dır. Ayrıca Kalınkoz, Yaylapınar, Arıkaya köylerinde Ova karakterinde olanlarda görülmektedir. Diğer Köylerde araziler yaylalarda dağlık, orman alanlarında engebeli ve eğimlidir

  Akarsuları

  İlçede Taşcılar ve Elmalı köylerindeki kaynaklardan çıkan sular Kanlı Çayı oluşturarak Sarıkavak Köyünden Acıpayam ilçe sınırlarından geçen Dalaman çayına karışmaktadır.

  İklim ve bitki örtüsü
  Akdeniz dağ iklimi tipi hüküm süren ilçemizdeki kışlar soğuk ve yağışlı yazlar serindir. Yağmurlar genellikle Ekim ayında başlar Nisan ayı sonlarına kadar devam eder. Kış Aylarında yağış genellikle kar halinde görülür. Ocak ve Şubat aylarında yağan kar Mart ayı ortalarında (yüksek yerler hariç) kalkar. Genellikle hakim rüzgarlar Kuzey rüzgarlarıdır. İlçede en yüksek sıcaklık yaz aylarında 36 derece En düşük is e15-17 dereceler arasında seyreder. Yıl boyunca ortalama ısı 11-12 derecedir. En sıcak ayı Ağustos ayı olup 22 derecede seyrederken. En soğuk ayı olan Ocak ayında ise 1-1,5 derecedir.

  İlçemizde Akdeniz Bölgesinin tipik bitki örtüsü olan maki bitki örtüsü genellikle yok denecek kadar azdır. Başta söylediğimiz gibi ilçenin %75 ormanlarla kaplıdır bunlar kızılçam, ardıç karaçam, ve meşe topluluklarıdır.Deprem haritası olarak türkiyenin en riskli bölgelerinden biridir.

  Köyleri

  Akpınar
  Arıkaya
  Ayvacık
  Belevi
  Bıçakçı
  Cevizli
  Cumaalanıcumaalanı köyü
  Çamlıbel
  Çiğdemli
  Elmalı
  Emecik
  Ericek
  Gürsu
  Güzelyurt
  Hortma
  İmamlar
  Karabayır
  Kalınkoz
  Kolaklar
  Kelekçi
  Kızılyaka
  Kirazlıyayla
  Kocaova
  Sofular
  Sarıkavak
  Taşcılar
  Yaylapınar
  Yeşilyayla
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Denizlinin Çameli İlçesinin Resmi

  denizlinin-ameli-l-esi.jpg

+ Yorum Gönder


çameli ilçesi