+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Denizlinin Bozkurt İlçesi hakkında genel bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Denizlinin Bozkurt İlçesi hakkında genel bilgiler
  Denizlinin Bozkurt İlçesi  Bozkurt, Denizli ilinin doğusunda yer alan ilçe. Denizli’ye uzaklığı 52 kilometredir.

  Doğusunda Denizli iline bağlı Çardak ilçesi, batısında Honaz ilçesi, güneyinde Acıpayam ilçesi, kuzeyinde Baklan ve Çal ilçeleri ile kuzey doğusunda Afyon iline bağlı Dazkırı ilçesi ile komşudur. Denizden yüksekliği 866.8 metredir.

  Topraklarının büyük bir bölümü Hambat Ovası içindedir. Yüzölçümü 400 km²’dir. İlçede Akdeniz ile İç Ege iklimi arasına bir geçiş iklimi görülür. Genelde yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. 2000 yılı nüfus sayımına göre; merkez nüfusu 6.191, bucak ve köyler toplamı; 7.671 ilçe toplamı; 13.862’dir.

  Bozkurt halkının çoğu tarım ile uğraşmaktadır. Sulama ile ilgili çalışmalardada atılan somut adımlarla birlikte sulu tarıma da geçilerek ürün açısından çeşitlilik ve bolluk kazandırılmıştır. Bozkurt ve ona bağlı Cumalı ve Tutluca köylerinde merkeze göre daha fazla sulu tarım yapılmaktadır. Arpa, buğday, kimyon, anason, fasulye, nohut, ayçekirdeği, mısır ve tütün başlıca tarım ürünleridir. Ayrıca bağcılık, hayvancılık ve alabalık işçiliği de yapılmaktadır.

  Tarihçe
  Net merkezi nufusu:4.650'dır. Halk arasında 93 Harbi diye bilinen 1876 - 1877 Osmanlı - Rus Savaşı sırasında, Balkanlar’dan (Bulgaristan) göç eden muhacirler tarafından 1876 yılında Hambat Ovası’nda kurulmuştur. Hambat adı Selçuklularca kurulan Han-Abat Kervansarayı’ndan gelmektedir.

  Kurulduğu yıldan 1955 yılına kadar köy statüsünde bulunan Bozkurt, 1955 yılında bucak, 1956 yılında ise belediye olmuştur. 9.5.1990 tarihinde kabul edilen ve 20.5.1990 tarihinde yürürlüğe giren 3644 sayılı kanun ile siyaseten ilçe olmuştur. 93 Harbi göçünden sonra 1950'li yıllarda yine aynı göç devam etmiş ve yerleşim bölgeleri yine Bozkurt olmuştur. Bu sebepten ilçenin %70'i(Bulgaristan) göçmenidir.

  Köyleri Hayrettin, Armutalan, Mecidiye, Cumalı, Sazköy köyü, İnceler, Kuyucak, Avdan, Tutluca ve Yenibağlar Köyü'dür.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Bozkurt İlçesi İle İlgili Görseller


  Bozkurt İlçesi İle İlgili Görseller2.jpg

  bozkurt-l-esi-le-lgili-g-rseller4.jpg

  Bozkurt İlçesi İle İlgili Görseller6.jpg
+ Yorum Gönder


denizli bozkurt ilçesi