+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adananın İklimi Nasıldır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Adananın İklimi Nasıldır?
  Adananın İklimi Nasıldır?

  İklim

  Adana ilinde en yüksek sıcaklık 45°C, en düşük sıcaklık ise 1 c dolaylarındadır. İlde en çok yağış ise bahar aylarında görülür. Ortalama nisbi nemin %90 'ın üzerine çıktığı da görülebilir.

  Aladağ, Feke, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçeleri dağlık ve yüksek yayla karakterindeki geçit bölgeleri olup ova kesiminden farklı iklim değerlerine sahiptir. Bu bakımdan il genelinde tarımsal faaliyetler uzun zaman periyodunda tamamlanmaktadır.

  İlde iklim dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte tipik akdeniz iklimi karakterindedir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yükseklerde yağışlar genellikle kar şeklinde düşmektedir 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Adanada tropikal akdeniz iklimi görülmektedir. Akdenize yakınlığı nedeni ile adanada çok yüksek nem oluşmaktadır. Adanada en yüksek sıcaklık 45 en düşük sıcaklık 1 derece olarak ölçülmektedir. Adanada en çok bahar mevsiminde ağış görülmektedir.
+ Yorum Gönder


adananın iklimi,  adananın iklimi nedir,  adananın iklimi nasıldır,  adanın iklimi,  adananın iklimi hakkında bilgi,  adananın iklimi ne