+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Antalya Nerede Antalyanın Coğrafi Konumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Antalya Nerede Antalyanın Coğrafi Konumu
  Antalyanın Coğrafi Konumu


  Antalya ili Anadolu'nun güneybatısında yer almaktadır. Yüzölçümü 20.723 km² olup, Türkiye yüzölçümünün %2.6'sı kadardır.

  İlin kara sınırlarını Toros Dağları meydana getirmektedir. İlin güneyinde Akdeniz, doğusunda İçel, Konya ve Karaman, kuzeyinde Isparta ve Burdur, batısında ise Muğla illeri vardır.

  İl arazisinin ortalama olarak %77.8'i dağlık, %10.2'si ova, %12'si ise engebeli bir yapıya sahiptir. İl alanının 3/4'ünü kaplayan Torosların birçok tepesi 2500-3000 metreyi aşar. Batı'da ki Teke yöresinde geniş platolar ve havzalar yer alır. Çoğunlukla kireçtaşlarından oluşmuş bu dağlar ve platolar alanında, kireçtaşlarının erimesiyle oluşmuş mağaralar, düdenler, su çıkaranlar, dolinler, uvalalar ve daha geniş çukurluklar olan polyeler gibi büyüklü, küçüklü karst şekilleri çok yaygındır. İlin topoğrafik yönden gösterdiği değişkenlik gerek iklim, gerek tarımsal gerekse demografi ve yerleşme yönünden farklı ortamlar yaratmaktadır. Ayrı özellik gösteren bu alanları sahil ve yayla bölgesi olarak tanımlayabiliriz.

  Sahil kesimi ilçeleri; Merkez, Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik Kemer, Kumluca, Finike, Kale ve Kaş'tır. Denizden yüksekliği 5-44 m arasındadır. Yayla kesimi ilçeler ise; Gündoğmuş, Akseki, İbradı, Korkuteli ve Elmalı'dır. Bu ilçelerin denizden yüksekliği 900-1000 m arasındadır
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Antalya ilin akdeniz bölgesinde yer almaktadır. toros dağları ilin kara sınırını belirmektedir. Antalya, mersin, ısparta, burdur, muğla, konya ve karaman ile komşudur. Antalyada kireç taşının erimesi ile oluşmuş pek çok mağara bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


antalyanın coğrafi konumu