+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Akdeniz Bölgesi Bitki örtüsü Hakkında kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Akdeniz Bölgesi Bitki örtüsü Hakkında kısa Bilgi
  Akdeniz Bölgesi Bitki örtüsü

  Akdeniz bölgesi bitki örtüsü makidir.Maki ufak otsu ve boyları 1 metre kadar olan çalılar ile kaplıdır.Bunun yanında meşe ve çam ormanları da bulunmaktadır.Geniş ovalarda tarım yapılmaktadır.Akdeniz bölgesinde kar sadece dağlara yani yüksek yerlere yağmaktadır.İğne yapraklı ağaçlar bodur ağaçlar da fazlaca yer almaktadır.

  Bitki örtüsü [değiştir]Dağların denize bakan yamaçlarında makilikler ve yer yer yüksek ormanlar kaplı ve arkalarında çukur alanlar ise karasal etkilerin arttığı bir iklim tipine rastlanır. Yine de Akdeniz’in etkisi nedeniyle bu kesimlerdeki iklim, İç Anadolu’daki kadar şiddetli karasal özellikler taşımaz. En sıcak ay ortalaması kıyılardaki 27-28 °C, iç kısımlar 23-25 °C dir; en soğuk ay ortalaması ise kıyıda 10 °C dolayında iken iç kısımlarda 1,5-2 °C kadar iner. Benzer biçimde, yıllık ortalama sıcaklık kıyılarda 18-20 °C, iç kısımlarda ise 12-14 °C kadardır. Yine Türkiyenin ortalama sıcaklıgı en yüksek noktası da buradadır Mersin kent merkezinin ortama sıcakklığı yıllık 22 °C dir. Bu sayede turizm gelişmiştir. Turizm bölgenin önemli geçim kaynaklarındandır. Aynı zamanda iklim şartları nedeniyli bitki örtüsü makidir ve aynı zamanda yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yinede bu bölgede ortalama derece yazları 18°-30° derece kışları ise ortalama 8°-10° derece arasında yer alır. Bitki örtümüz maki, defne, keçiboynuzu, zeytin gibi bodur ve kısa ağaçlardan oluşur. Ancak bu ağaçlar orman ağaçlarına nisbeten sıcağa ve soğuğa daha dayanıklıdır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Akdeniz bölgesinde tropikal akdeniz iklimi görülmektedir. Akdeniz bölgesinde maki bitki örtüsü hakimdir. Akdeniz bölgesi kısa ve ufak otsu maki bitki örtüsü ile kaplıdır. Akdeniz bölgesinde pek çok tarım ürünü yetiştirilmektedir. Akdeniz bölgesinde kışın sadece çok yüksek kesimlere kar yağmaktadır.
+ Yorum Gönder


akdeniz bölgesinin bitki örtüsü kısaca,  akdeniz bölgesi bitki örtüsü kısaca,  karadeniz bölgesinin bitki örtüsü kısaca,  akdeniz bölgesinin bitki örtüsü,  akdeniz bölgesi ile ilgili kısa tanıtımlar,  akdeniz bölgesinin bitki örtüsü nedir kısaca