+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Akdeniz Bölgesinin Sanayi Kolları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Akdeniz Bölgesinin Sanayi Kolları Nelerdir
  Akdeniz Bölgesinin Sanayi Kolları  Sanayi kuruluşları özellikle bölgenin doğusunda, Adana bölümünde yoğunlaşmıştır. Bu bölümün bölgeye toplam üretimindeki payı, tarımda olduğu gibi sanayi sektöründe de çok yüksektir. Pamuklu ve sentetik dokuma, petrokimya, çimento, bitkisel yağ, tütün işleme başta konserve olmak üzere gıda, sabun, deterjan, içki, tarım araç ve gereçleriyle, madeni eşya ve metal doğrama başlıca sanayi kollarıdır.  Bölgenin çeşitli yörelerinde kağıt, şeker, gül yağı, yem, gübre, süt ürünleri, tarım alet ve makineleri, un, hazır giyim, pil, orman ürünleri, tuğla ve kiremit fabrikaları vardır. Sanayi özellikle Adana, Tarsus, Mersin hattı üzerinde yoğunlaşmıştır. ATAŞ rafinerisi Mersin’ de, kısa adı İSDEMİR olan İskenderun Demir-Çelik Tesisleri ise İskenderun ilçesindedir.
 2. The_MEncH
  Özel Üye

  Karadeniz Bölgesinde Hangi Sanayi Faaliyetleri  Demir - çelik : Divriği (Sivas)'den çıkarılan demir cevheri Samsun limanı vasıtasıyla taşınarak Karabük ve Ereğli'deki fabrikalarda işlenir.

  Bakır : Murgul (Artvin)'daki bakır cevheri bu yörede kurulan bakır fabrikasında işlenir. Küre (Kastamonu)'de çıkarılan bakırlar ise Samsun bakır işletmelerinde işlenir ( Sebebi Samsun'un iç kesimlere olan bağlantısının kolay sağlanmasıdır).

  Şeker : Karadeniz Bölgesi'nde üretilen şekerpancarı Turhal (Tokat) Suluova (Amasya) ve Kastamonu şeker fabrikalarında işlenir.

  Tütün : Karadeniz'in özellikle Orta Karadeniz Bölümü'nün tütünleri Samsun ve Tokat'taki sigara fabrikalarında işlenir.

  Fındık İşleme : Giresun çevresinde gelişmiştir.

  Çay : Rize ve yöresinde toplanmıştır.

  Kağıt : Aksu ( Giresun) Çaycuma (Zonguldak) ve Taşköprü (Kastamonu) da bulunmaktadır.

  Kereste-tomruk : En fazla Batı Karadeniz Bölümünde gelişmiştir ( Sinop Bartın Zonguldak Bolu Düzce ve Kastamonu çevresinde).

  Bölge maden kömürü bakır orman ve deniz ürünleri çay fındık tütün demir - çelik keten - kenevir pirinç soya fasulyesi bakımından ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar.

  Yer şekillerinin ulaşımı engellemesi doğal limanlardan yoksun olması ana ulaşım yollarına sapa kalması. Karadeniz Bölgesi'nin gelişimini yavaşlatmıştır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Akdeniz bölgesinde sanayi en çok adana bölümünde yer almaktadır. Adana bölümünde tarım, tarım da kullanılan aletler, çimento, tuğla, bitkisel yağlar üretilmektedir. Mersin limanıda ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Antalya bölümünde, kum, çakıl, yağ, gül yağı, tuğla üretimi yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


akdeniz bölgesinde sanayi,  akdeniz bölgesi sanayi,  akdeniz bölgesindeki sanayi kolları nelerdir,  akdeniz bölgesinin sanayi,  akdeniz bölgesinin sanayi kolları,  Akdenizdeki sanayi