+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Akdeniz Bölgesinin Tarihi Yerleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Akdeniz Bölgesinin Tarihi Yerleri Hakkında Bilgi
  Akdeniz Bölgesinin Tarihi Yerleri

  Dar ve virajlı bir yol olan ve bir ara epeyce yükselen Marmaris-Datça yolunun en keyifli tarafı, bir yanda Hisarönü, öte yanda Gökova körfezinin ayaklar altına serildiği manzaraya sahip olmasıdır.


  Birazdan aşağı inecek ve birbirinden güzel koylara girme fırsatı bulacaksınız.

  Datça yolunun 22. km’sinden sola, Bozburun yoluna girdiğinizde bir km sonra Hisarönü köyü’ne çıkacaksınız. Hisarönü, kendi adıyla anılan körfezin uç noktasındadır. Köy ana yoldan biraz içeridedir. Denizi sığ, kumu kiremit rengi olan Hisarönü, Marmaris’in kalabalığından uzak sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin seçeneklerinden birini oluşturuyor.

  hisarönüHisarönünün her zaman esintili nemsiz havası ve temiz suyunun astım ve kalp rahatsızlıkları olanlara iyi geldiği biliniyor.

  Köyle körfez arasında Eren dağı üzerindeki Pazarlık (ya da Gavur Pazarı) adı verilen düzlükte Kastabos adlı bir tapınak kentçiğinin kalıntıları göze çarpıyor. Kalıntılar Hemithea tapınağına ait. Antik çağ tarihçisi Sicilyalı Diodoros Apollon tarafından bu bölgeye getirilmiş Molpadia(şarkıcı) adlı kadına Hemithea(yarı tanrıça) adı altında tapınıldığını ve onun için bir tapınak yapıldığını, tapınağın ününün uzun süre devam ettiğini anlatır.


  Kastabos kentçiği Baybassos antik kentine bağlıydı. Baybassos kenti ise tapınağın 1-2 km kuzeyinde, Marmaris-Bozburun yolu ile deniz arasındaki tepenin üstünde ve yamaçlarında izlenebilir. Tepedeki ortaçağ kalesi iyi durumdadır.

  Hisarönü’nden çevreye tekne turları organize ediliyor. Tekneler İnbükü (Emel Sayın) koyuna, Kartal Koyu’na, Tavşan adası ve Bencik limanına uğruyorlar.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Özellikle Antalya civarında bir çok tarihi yer ve eser bulunmaktadır.Bunun yanında Hatay ilinde bulunan tarihi eserlerin inanç turizmine katkısı fazladır.Yine Mersin civarında olan cennet ve cehennem mağaraları ile 7 uyuyanlar mağaraları inanç turizmi açısından son derece önemlidir.
+ Yorum Gönder


akdeniz bölgesinin tarihi yerleri,  akdeniz bölgesi tarihi yerleri,  akdeniz tarihi eserleri,  akdeniz bölgesinin tarihi eserleri,  akdeniz bölgesi tarihi eserleri,  akdeniz bölgesinin tarihi yerleri hakkında bilgi