+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Adana yöresi müzik aletleri isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Adana yöresi müzik aletleri isimleri
  Adana yöresi müzik aletleri

  Adana’ya Özgü Bir Çalgı Aleti: Çöğür Nedir

  Çöğür: Belli bir sazın adı değil. Yurdun çeşitli yerlerinde, çeşitli sazlara çöğür denildiği görülmektedir. Güneyde (Adana, Mersin, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır) bozuk’a, on iki telli aşık sazlarına çöğür deniliyor.3

  cogur-nedir.png

  Çöğür, bir çalgı türü. Günümüzde “kısa sap” olarak anılan, 36 ilâ 42 tekne ölçüleri arasında değişen ve yukarıdan aşağıya la-sol-re düzeni ile çalınan bağlamanın, bağlama ailesi içindeki adı.

  Çöğürün tanımı ile ilgili süregelen tartışmalar vardır. Bir tanıma göre çöğür, bağlama ailesinin en kıdemli çalgılarından sayılır. Divan sazı’na yakın büyüklükte, 9 ya da 6 tellidir. Çöğürle seslendirilen dinsel eserler, âyin havaları, semai, nefes gibi tasavvuf müziği eserleri, etkileyici bir hava yaratır. Bir diğer yaklaşıma göre ise, çöğür belli bir sazın adı değildir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde, çeşitli sazlara çöğür denildiği öne sürülmektedir. Güneyde (Adana, Mersin, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır) bozuk’a, on iki telli aşık sazlarına çöğür denilmektedir.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Adana yöresine ait olan çalgı aleti Çöğürdür. Çöğür, bir çalgı türüdür, günümüzde de kısa sap olarak bilinir ve Çöğür aslında bağlama ailesine giren bir çalgı olarak da bilinmektedir. Bağlama ailesinin en kıdemli çalgılarındandır.
+ Yorum Gönder


yöresel müzik aletleri nelerdir,  akdeniz bölgesi müzik aletleri,  akdeniz bölgesine ait çalgılar,  Adana yöresinin müzik aletleri Adana öylesin kullandıkları müzik aletleri