+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Hatayın el sanat kültürü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hatayın el sanat kültürü
  Hatayın el sanat kültürü hakkında bilgi

  Geçmişte yaygın olan sanatlar endüstri alanındaki hızlı gelişmeler karşısında birer birer terkedilmiş. Günümüzde yaygın olmayan ancak rağbet gören çalşmalar şunlardır.

  hatay el sanati.jpg


  a)- Taş İşlemeciliği : Harbiyede yapılır. Eski uygarlıklara ve mitolojiye ait tarihi eserlerin taklitleri üretilir ve pazarlanır. Çok başarılı olan örnekler büyük rağbet görmektedir.  b)- İpek Dokumacılığı : Samandağ ve Harbiye yöresinde az sayıda aile tarafından üretilen ipek dokumalar beğenilmekte ve aranılmaktadır.  c)- Ağaç Dokumacılığı : Mobilyacılığa bağlı olarak gelişen bu çalışma alanı yaygındır. Bundan başka çarkçılar çarşısında ağaçtan çeşitli eşya ve araçlar üretilir ve satılır.  d)- Sap ve Hasır Örmeciliği : Altınözü'nün Altınkaya beldesinde ve Antakya'nın Sofular köyünde üretilen örme işleri yerli-yabancı turistler tarafından en çok aranan el işleridir. Özellikle tabak ve tepsiler adete Hatay'in sembollerinden biri haline gelmiştir.  e)- Defne (gar) Sabunu : Akdeniz Bölgesine has Gar bitkisinden (defne den) elde edilmekte, yurtiçi ve yurtdışına satılmaktadır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  günümüzde yapılan el dokumacılık lar dan bazıları şunlardır: taş işlemeciliği , ipek dokumacılığı ,ağaç dokumacılığı , sap ve hasır örmeciliği , defne sabunu .
+ Yorum Gönder


hatayın el sanatları,  hataya ozgu el sanatlari#spf=1