+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Mersin yöresi ile ilgili yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mersin yöresi ile ilgili yazı
  Mersin yöresi ile ilgili yazı

  Defne kokulu Toros sırtlarından portakal tüten Mersin bahçelerine kadar uzanan topraklarda allı pullu şalvarlarla nazlı nazlı oynanır Bu oyunlarda erkeğin âhenkli hareketi kadının tatlı salınışı peşindedir. Oyunun biraz yavaşlığında güneşin sıcaklığının etkisi büyüktür. Tempo ağır olsa da hareketlerin ılık kıvraklığı yeter

  mersin yoresi.jpg

  Adana Mersin ve Tarsus bölgelerinde karakterce bir kalan belli başlı iki oyun vardır: Mengi (Toros Mengisi) ile Adana Üç Ayak Halayı. İkisi de davul - zurnayla yürütülür. Mengi'yi 4 kadın 4 erkek Üç Ayak Halayı'nı da 3 kadın 3 erkek oynarlar. Kadınlı - erkekli karma oyunlarında ayrı bir çekicilik vardır. (Birliktelik çevrenin nezihliğine bağlıdır).

  Mengi aşk oyunudur. Türküsü şudur:

  Pınar başı ben olayım
  Bulanırsam bulanayım
  Sevdiğimi verin bana
  Dilenirsem dileneyim.

  Kazan kaynar taşmaz mı?
  Yol gedikten aşmaz mı?
  Ağlamayın sevdiğim
  Ayrılan kavuşmaz mı?

  Üç Ayak Halayı da öbür halaylar gibi el ele tutuşularak oynanır. Türküsü:

  İndim dereye taş bulamadım
  Çok aradım çok da gezdim
  Kendime münâsip eş bulamadım

  Seyhan (Adana) oyunlarında kadın giyimli yüz yılların geleneği inceliktendir. Üç etek denilen üç peşli bir "zıbın" ve ipekli kutnudan gömlek giyerler. Gümüş (zincirli) allı yeşilli mevlâna sarıkları sararlar. Ayaklarında yollu çekiler (şalvarlar) bulunur. Yüzyıl önceki kalkık burunlu yemeniler (papuçlar) giyilir. Erkekler gâh zıbın gâh şalvar giyerler. Üzerine Trablus kuşak bağlarlar. Ayakta kara köseleden ve ince bağlamalı mest bulunur. Başa puşu sarılır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Türkiyenin güneyinde olan Mersin bir Liman kenttir ve aynı zaman Büyükşehir statüsüne sahiptir. Mersinde bulunan Liman Türkiye de bulunan en büyük Limandır. Mersinde tipik sıcak ve ılıman iklim hakimdir.
+ Yorum Gönder


yöre ile ilgili yazı,  yöremiz ile ilgili yazılar,  adana yöresi