+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Mersin ayaş tarihi yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mersin ayaş tarihi yerler
  Mersin ayaş tarihi yerler hakkında bilgi

  Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar'ın tarafından yerleşim için tercih edilen Ayaş'ın tarihi MÖ 4. yy'a kadar uzanmakta. İmparatorun Zeytin Kenti anlamına gelen adıyla Elaiussa Sebaste kenti, Hellenistik dönemde bugünkü Ayaş'ın olduğu yerde, anakaraya bağlantısı olan ve Ada olarak tanımlanan bir liman şehri olarak kurulmuştur. Korsanlara karşı kale ve surlarla korunmuştur bu kent.

  mersin ayas.jpg
  Ulaşımı kolay olan ve Antalya-Mersin karayolunun iki yanında yer alan Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropolü olan antik kenti gezerken MÖ 2. yy'da inşa edilen tiyatroyu, üzerinde bir kilisenin de bulunduğu agorayı, tapınak, su kemerleri, anıt mezarları, liman kompleksi, su deposu ve su kemeri, kaleler, kiliseler, sarnıçlar, kaya mezarları, mezar odalarını, bazilika, lahitleri ve liman hamamını görebilirsiniz. Ayrıca Ayaş'a 12 km uzaklıktaki Öküzlü, 11 km uzaktaki İmirzile ve 7 km uzaktaki Çatıören antik kentleri, hamam, tiyatro, duvar ve kaya kabartmaları ile sizi kendine hayran bırakacak.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Mersin ayaş ın tarihine baktığımızda bir çok devlete ev sahipliği yapmış ve kültürüyle de tanılan şehirlerimizden birisidir .
+ Yorum Gönder