+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Hatay - St. Pierre Kilisesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Hatay - St. Pierre Kilisesi
  Hatay - St. Pierre Kilisesi hakkında bilgi

  Antakya’nın 2 km kadar doğusunda ve dağ eteğinde, Antakya-Reyhanlı yolu yakınında, önü duvarla kapatılmış bir doğal mağaradır. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kilise olarak kullanılan ve Hıristiyanlığı yaymak için Antakya’ya gelen (M.S 1. yüzyılın ilk yarısı) havarilerden St. Pierre’nin adıyla anılan bu kilisenin önü sonraki devirlerde kapatılmıştır. Halen müzeye bağlı bir birim olan kilise Papa VI. Paul tarafından 1963 yılında hac yeri olarak ilan edilmiştir. Her yıl burada 29 Haziran günü Katolik kilisesince ayin düzenlenmekte, bu ayine kalabalık bir cemaat katılmaktadır. Kilise yakınında kayalara oyulmuş dev bir büst vardır. Haron adı verilen ve IV. Antiochus döneminde yapılan büst, M.Ö. II. yüzyılda bir veba salgını sırasında ölümleri durdurmak amacıyla yapılmıştır.
  hatay-st.-pierre-kilisesi.jpg 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilen bu kilise uzun yıllar boyunca Antakyadaki ilk hristiyanlar toplantılarını gizlice hep burada yaparlardı. Müze olarak ziyaret edilen bu kilisede bazen valiliğin izniyle ayinler yapılabiliyor. Kilisenin bahçesinin eskiden mezarlık olarak kullanıldığı düşünülüyor çünkü bahçede çok sayıda mezar bulundu.
+ Yorum Gönder


st pierre kilisesi,  st. pierre kilisesi,  St.Pierre Kilisesi,  Saint Pierre Kilisesi,  st pierre kilisesi antakya,  antakya st pierre kilisesi