+ Yorum Gönder
Hukuk ve Kanunlarımız ve Anayasa ve Kanunlar Forumunda Toplumsal yasa ne demektir ve konusu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Toplumsal yasa ne demektir ve konusu nedir
  Toplumsal yasa ne demektir ve konusu nedir

  Toplumsal yasaların özellikleri nelerdir


  Toplumsal yasa ne demektir ve konusu nedir?
  İnsanın özelliklerinden biri de sosyal bir varlık olmasıdır. Bu nedenle toplum halinde yaşar. Toplumsal yasalar; toplumsal oluşum, gelişim, değişim ve çözülme ile ilgilidir. Yaşam ve insan ilişkilerini konu edinir.

  Toplumsal yasaların özellikleri nelerdir?

  Sosyal bilimlerin alanıdır. İnsanlar tarafından oluşturulur. Neden sonuç ilişkisi vardır ve evrenseldir. Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir.


  Toplumsal yasalara örnekler

  "İnsanlar arasında eşitliğin olmadığı toplumlarda bunalım ve karmaşa dönemleri yaşanır"
  "İnsanları eğitmeden hiçbir toplumsal, ekonomik ve siyasi gelişmeyi uzun süreli gerçekleştirmek mümkün değildir"
  "Gelir dağılımının adil olmadığı toplumlarda toplumsal barış bozulur"
  "Kuraklık sonucu insanlar açlık ya da susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda açlık ve susuzluklarını giderebilecekleri başka yerler arayıp bularak varlıklarını sürdürebilecekleri yeni yerlere göç ederler" vb toplumsal yasalara örnektir.

  Kur'an'da toplumsal yasalar
  Yüce Allah Kur'an'da toplumsal yasalara da işaret etmekte, bu yasalar üzerinde düşünmeye, ders ve ibret almaya çağırmaktadır. Bu konu ile ilgili ayetlerden bazıları şunlardır:

  "Sizden önceki milletlerin başından nice olaylar gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin dolaşın da yalancıların sonunun nasıl olduğuna bir bakın" (Ali İmran suresi, 137. ayet)

  "Onlar yeryüzünde gezip kendilerinden öncekiler sonunun nasıl olduğuna bakmazlar mı?"(Fatır suresi, 44. ayet)


  Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir.
  Toplumsal yasalar da Allah'ın çizdiği bir kaderdir. Toplumlar Allah'ın ortaya koyduğu toplumsal yasaya göre doğar, gelişir, geriler ve yok olurlar. Bu durumda her toplumun bir ömrü vardır. Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "Her toplumun belirlenmiş bir eceli vardır. Ecelleri geldiğinde onu ne bir an erteleyebilirler ve ne de bir an öne alabilirler." (Araf suresi, 34) Anlatım: Osman Ay
 2. Ziyaretçi

  BeĞenMeDimm ÇünKi Yptm BunLarııı
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Toplumsal yasa ne demektir

  İnsanın özelliklerinden biri de sosyal bir varlık olmasıdır.Bu nedenle toplum halinde yaşar. Toplumsal yasalar; toplumsal oluşum, gelişim, değişim ve çözülme ile ilgilidir. Yaşam ve insan ilişkilerini konu edinir

+ Yorum Gönder


toplumsal yasa nedir,  toplumsal yasalar nedir,  toplumsal yasa ne demektir,  toplumsal yasalar,  toplumsal yasa,  toplumsal yasa ne demek