+ Yorum Gönder
Hukuk ve Kanunlarımız ve Anayasa ve Kanunlar Forumunda Nöbetçi asliye ceza mahkemesi hakimliği’ne Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Nöbetçi asliye ceza mahkemesi hakimliği’ne
  Nöbetçi asliye ceza mahkemesi hakimliği’ne

  Nöbetçi asliye ceza mahkemesi dilekçe örneği


  NÖBETÇİ ASLİYE CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE
  .


  ..Sulh Ceza Mahkemesi
  Sorgu No: 2004/..
  C.Savcılığı Hz.No: 2004/…..

  TUTUKLAMAYA İTİRAZ
  EDEN (SANIK) : ……………………………


  MÜDAFİSİ :

  SUÇ : Teşekkül Halinde Toplu Silah Kaçakçılığı Yapmak

  TUTUKLAMA TARİHİ : ……….

  TALEP KONUSU : Tutuklama kararının itirazen kaldırılarak sanığın bihakkın ya da
  Mahkemece takdir edilecek kefaletle tahliyesine karar verilmesi
  talebidir.
  İTİRAZ NEDENLERİ :

  1- Sanık ………… ,Mersin ilinde bulunan ……. Nakliye Firmasının sigortalı şoförü olarak çalışmaktadır.Müvekkilim ………… Mardin merkeze bağlı ……öy’deki evinde bulunduğu sırada,kendisini komşu köyde oturması nedeniyle tanıdığı ve her ikisinin de şoför olması nedeniyle zaman zaman Irak gümrük kapısında karşılaştığı………. telefonla aramış ve ……… telefonda “müvekkilim …………’in çalıştığı ……. Nakliye Firmasında şoförlüğünü yaptığı tırı almak için Mersin’e gidecek olduğunu duyduğunu,kendisinin de daha yeni Irak’tan geldiğini,çok yorgun olduğunu,…… gidecek olması nedeniyle Irak’tan giriş yaptığı ve kendi kullandığı tırı Mersin’e giderken Gaziantep’e bırakıp bırakamayacağını “ sormuş,müvekkilim …………’de zaten Mersin’e gidecek olması ve şoförler arasında bu tür yardımlaşmanın teamül olması ve kendince komşusuna yardımcı olmak gayesi ile ……. kabul etmiş ve diğer sanıklardan ………’ın Irak’tan yurda soktuğu .. SK … plaka sayılı çekici ve çekiciye bağlı ……… sayılı dorse aracı ………’dan teslim alarak Gaziantep’e doğru hareket etmiştir.

  2- ………… bu tırla Gaziantep’e geldiğinde ise Gaziantep Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğünce gözaltına alınmış ve tırda yapılan aramada çekiciye ait yakıt tankının arka kısmında zula tabir edilen gizli bölmede suça konu tabanca ve şarjörler bulunmuştur.

  3- Müvekkilim ………… Emniyet ifadesinde,2004/….. Hz. numarası ile Cumhuriyet Savcısı’nca alınan ifadesinde ve ..Sulh Ceza Hakimliğince 2004/… Sorgu numarası ile alınan ifadelerinin tümünde olayı olduğu gibi samimi bir şekilde anlatmış gibi ,tırda yakalanan silahlardan haberinin olmadığını,olayla bir ilgisinin olmadığını ……… tarafından kullanıldığını ve suçsuz olduğunu ifade etmiş,ancak yakalanan silahların bulunduğu tırın kendisi tarafından kullanılması nedeniyle tutuklanmıştır.

  4- Sanık …………’in bu ifadeleri, hazırlık soruşturma dosyasında bulunan ve tırda ele geçen ………’a ait pasaportla da açıkça doğrulanmaktadır.Pasaportta ………’ın ../../2004 tarihinde Habur Sınır Kapısından içinde silahların bulunduğu tırla yurda giriş yaptığı açıkça ortadadır.

  5- Müvekkilim olayda kullanılmıştır.Silahların ……… tarafından yurda sokulduğu ve kendisine geçici olarak teslim edilen tırın gizli bölmesinde silah olduğunu bilmediği yargılamanın ileri safhalarında ortaya çıkacaktır.Kendisinin bu itibarla suç işleme kastı bulunmamaktadır.

  6- Ancak bunun aksi kabul edilse dahi sanık …………’in olayda TCK 65/3 .maddesince suça fer’i iştirak hükümleri kapsamında 6136 SK.gereği taşıyıcı,aracılık eden sanık olarak cezalandırılabileceği açıktır.

  7- Kaldı ki suça konu tabanca ve şarjörlerin zapt edilmiş olması nedeniyle sanığın delilleri karartma ihtimali de bulunmamaktadır.

  8- Kendisi sabit ikametgah sahibidir. Müvekkilim ne bu tür ne de başka bir suçtan sabıkası bulunmamaktadır. Sanık ailesini geçindirmekle yükümlü olduğundan verilen tutuklama kararı kendisi gibi ailesini de mağdur etmiştir.

  SONUÇ : Yukarıda arz ve izah ettiğimiz nedenler doğrultusunda sanık ………… hakkında verilen tutuklama kararına itirazımızın kabulü ile sanık hakkında BİHAKKIN veya sayın mahkemece taktir edilecek uygun bir KEFALETLE TAHLİYESİNE karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.05/01/2005

  Sanık …………
  Müdafisi
  Av.
 2. Acil

  Nöbetçi asliye ceza mahkemesi hakimliği’ne isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


nöbetçi asliye ceza mahkemesi