+ Yorum Gönder
Hukuk ve Kanunlarımız ve Anayasa ve Kanunlar Forumunda Yakalamaya İtiraz Dilekçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Yakalamaya İtiraz Dilekçesi
  Yakalamaya İtiraz Dilekçesi

  Yakalamaya İtiraz Dilekçe Örneği


  SULH CEZA MAHKEMESİNE
  ERZİNCAN
  YAKALAMAYA
  İTİRAZ EDEN : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No
  Adres
  VEKİLİ : Avukat Adı ve Soyadı
  Adres
  TALEP KONUSU : Hukuka aykırı ve haksız yakalamaya itirazımızdır.
  AÇIKLAMALAR :
  1- Müvekkilim …/…/… tarihinde gözaltına alınmış bulunup, halen Erzincan il Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde gözetim altında tutulmaktadırlar.
  2- Müvekkilime yönelik herhangi bir “suç isnadı” olmadığı gibi, Ceza Muhakemesi Kanununda belirtilmiş bulunan yakalamanın hiçbir şartı da gerçekleşmemiştir. Terörle Mücadele Şubesi ile yapılan görüşmeler sonunda şahsın “şüpheli şahıs” olarak yakalandığı ve gözetim altında bulundurulduğu öğrenilmiştir.
  3- Ceza Muhakemesi Kanununda “şüpheli şahıs” diye bir yakalama veya gözaltına alma nedeni bulunmamaktadır. Yapılmış olan yakalama işlemi tamamen keyfi ve hukuka aykırıdır.
  4- Ceza Muhakemesi Kanununda 128/3 gereğince gereken incelemenin kolluktan hazırlık evrakları getirtilerek yapılması ve müvekkilin haksız yakalanmasına son verilmesi gerekmektedir.
  5- Anayasanın 19. maddesinde İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesinin 5 maddesinde hangi hallerde kişinin özgürlüğünden yoksun bırakılabileceği belirtilmiştir. Bunlara göre belirtilmiş olan nedenlerden hiç birisi müvekkilim için söz konusu olmadığı gibi, yukarıda açıkladığımız gibi, müvekkilime yönelik herhangi bir suç isnadı dahi yoktur. Yapılan yakalama, Anayasanın 19. maddesi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesinin 5. maddesi ve Ceza Muhakemesi Kanununda ilgili hükümlere açıkça aykırıdır.
  SONUÇ VE İSTEM : Anayasanın 19. maddesi, İnsan Haklarını ve Temel Özgürlükleri Korumaya dair Avrupa Sözleşmesinin 5. maddesi ve Ceza Muhakemesi Kanununda ilgili hükümlerine açıkça aykırı olarak müvekkilime uygulanan haksız gö-zaltının “Kolluktan hazırlık evrakları getirtilerek incelenmesi” ve sona erdirilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/…
  İtiraz eden müdafii
  Avukat Adı ve Soyadı
  İmza
 2. Acil

  Yakalamaya İtiraz Dilekçesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


gözaltı kararına itiraz dilekçesi,  yakalamaya itiraz