+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Definede Nal işaretleri ve anlamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Definede Nal işaretleri ve anlamları
  Definede Nal işaretleri nedir.. ?

  at nalı.png  Nal işareti genellikle Ermeni halkı tarafından kullanılan bir işarettir. Ermeniler bu işareti kullanırke kesinlikle işaretin hemen yanına defineyi gömmemişlerdir.
  - Nal atın ayağına çakılan bir materyal olduğundan atın geçtiği güzergahta bir mühür anlamı taşır. Nal işaretinden en az iki adet bulunmalıdır.
  - Nal şekli Yunan Alfabesinde Omega adlı harfi çağrıştırdığı gibi birçok simyacı tarafından altın simgesi olarak kullanılagelmiştir. Bundan dolayı nallarda çivi de aramak ve nalları omega veya mağara girişi işareti ile karıştırmamak gerekir.
  - Nal işareti ile Ay'ı da karıştırmamak lazım. Gerçek nal sembolünde küçük bir nal işareti daha aranmalı ve bulunduktan sonra yakın çevresinde dar bir mağara girişi aranmalıdır. Büyük bir ihtimalle define bu mağarada gizlidir. Ancak küçük nalın açık ağzı yönünde girişin aranması kolaylık sağlayabilir


  Definede Nal.png

  Bu işaret de çok ender bulunan bir işarettir. Öncelikle özerinde çivi olup olmadığına dikkat edilir. Çivi varsa çoğunlukla 6 çivili yada 12 çivili olurlar. Buradaki çivilerin her biri o hazinenin miktarını belirtmektedir. Örneğin 6 çivili nal 60 kilogram hazineyi ifade eder. Anlamı ise; bu işaret iki kısımdan oluşur. Büyük at nalı ve küçük tay ayağı. Büyük at nalı işaretinin 10 metre çevresinde bir taşın üzerinde tay ayağının resmi mutlaka olmalı. Tay ayağını bulduktan sonra işaretin bulunduğu kayanın altını kazınız. Yaklaşık 80 cm de bu işaretin hazinesine ulaşırsınız. Hepsi altın paradır. Bir de büyük nalın bulunduğu kaya ya müjde dediğimiz birkaç tane altın para konulur. Bunun yeri de büyük at nalın işaretinin tam ortasıdır. Zaten orada küçük bir kabartma vardır.
  Başka yorum ve görüş..


  Nal işareti bazende omega işareti görvi üstlenir, kesin define işaretidir, eşkiyalar tarafındanda kullanılmış önemli işaretler arasındadır.

  Nal işareti antik dönem insanları tarafından kullanılsada en çok Ermeni halkı tarafından kullanılan bir işarettir. Ermeniler bu işareti kullanırke kesinlikle işaretin hemen yanına defineyi gömmemişlerdir.

  - Nal atın ayağına çakılan bir materyal olduğundan atın geçtiği güzergahta bir mühür anlamı taşır. Nal işaretinden en az iki adet bulunmalıdır.

  - Nal şekli Yunan Alfabesinde Omega adlı harfi çağrıştırdığı gibi birçok simyacı tarafından altın simgesi olarak kullanılagelmiştir. Bundan dolayınallarda çivi de aramak ve nalları omega veya mağara girişi işareti ilekarıştırmamak gerekir.

  - Nal işareti ile Ay’ı da karıştırmamaklazım. Gerçek nal sembolünde küçük bir nal işareti daha aranmalı vebulunduktan sonra yakın çevresinde dar bir mağara girişi aranmalıdır.Büyük bir ihtimalle define bu mağarada gizlidir. Ancak küçük nalın açıkağzı yönünde girişin aranması kolaylık sağlayabilir. 2. Ziyaretçi

  keçi izi nedir?arkeolojide ne anlama gelir?
 3. Asel
  Bayan Üye
  Define işaretleri anlamları


  keçi izi nedir?arkeolojide ne anlama gelir?

  Keçi işaretleri genel olarak durmak ilerlemek üzerinde durup cevreye bakınıp farklılıkları gözlemek ..
  genelde mahsen girişlerine yakın yerlerde kullannılmısıtır cevrede bir giriş oldugunuda işaret etmektedir yanındaki veya parmakları varsa ona göre hareket gerektirir
+ Yorum Gönder


define işaretleri,  tarihi eser işaretleri,  define işaretleri ve anlamları,  tarihi eserler işaretleri,  nal işaretinin anlamı,  nal işareti