+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Küçük Kale Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Küçük Kale Hakkında Bilgiler
  KÜÇÜK KALE

  Halk arasında küçük kale olarak bilinen ve kalenin doğusunda yer alan kaya kütleri bir zamanlar darphane olarak kullanılıyordu. Artukulular ve Eyyubiler döneminde burada paralar basılmıştır. Bu paraların örnekleri özellikle Mardin müzesinde mevcuttur. Moğol harabiyetinden sonra Eyyubiler bir müddet burayı mesken olarak da kullanmışlardır. Buraya kale kapısı karşısındaki bir merdivenle çıkılıyordu. Merdiveni taşıyan kaya kütlesinin kısmen çökmesi ile bugün merdivenle darphaneye çıkmak mümkün değildir . Darphanenin güneyi, sekiz metre genişliğinde, 10-12 metre derinliğinde oyulduğu için darphaneye çıkmak mümkün olmamaktadır .

  Orada yaptığımız incelemede mesken olarak kullanılan evlere, su havuzuna, su kanallarına, sarnıçlara ve değişik amaçlarla kullanılan mağaralara rastladık. Ayrıca küçük kaleyi çevreleyen burç kalıntılarına da yer yer rastlanıyor . Özellikle kale zaman zaman da darphane define arayıcılarının tahribatına uğruyor. Bir şeyler olduğu tahmin edilen her yer kazılmıştır .Kalenin, şehirdeki tarihi eserlerle birlikte koruma altına alınıp, tahribata son verilmesi gerekmektedir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Küçük kale kalıntıları incelendiğinde binanın darphane olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu darphane artuklularve eyyübiler zamanında para bastığı için mardin müzesinde bu paraların örnekleri sergilenilmektedir.
+ Yorum Gönder