+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Angkor Wat, Angkor Wat hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Angkor Wat, Angkor Wat hakkında bilgi
  ANGKOR WAT HAKKINDA BİLGİ

  Kamboçya’nın kuzeybatısında bulunan ve Güneydoğu Asya’nın en önemli anıtı olan Angkor Wat, muazzam bir tapınak, türbe ve saraydır. Tapınağın tamamı 3 kilometrekarelik alanı kaplamaktadır. Eskiden bu bölgede hüküm süren Khmer krallarından Suryavarman II (1131-1150) tarafından, Hindu tanrısı Vishnu (Vişnu) adına yaptırılmıştır.

  Eski Khmer İmparatorluğu’nun başkenti olan ve Jayavarman VII tarafından kurulan Angkor-Thom’un yakınındaki bu tapınağın, içiçe kareler şeklinde üç büyük avlusu vardır. Her avlu yüksek ve kalın duvarlarla çevrilmiştir. Orta avluda yüksek bir piramit ve köşelerde daha küçük piramitler yeralmaktadır. Avlularda yapay göller de bulunmaktadır.

  81 hektarlık bir alanı kaplayan tapınağın duvarları Khmer ve Hindu sanatının en güzel eserleriyle doludur. Duvarlar, piramitler ve dehlizler heykellerle, kabartmalarla ve Vişnu, Şiva ve Brahma’nın efsanelerini anlatan yazılarla süslüdür.

  Angkor-Thom ve tapınak, 3 asır sonra bilinmeyen bir sebeple terkedildi. Zamanla şehir yıkılıp yokoldu, tapınak ise gür ormanlar arasında kayboldu. Tapınak, 1858′de Fransız doğa bilimcisi Henry Mouhot tarafından tesadüfen bulunmuş ve böylece Khmer medeniyetinin ve Güneydoğu Asya’nın en önemli şaheseri meydana çıkarılmıştır. 1992 yılında tapınakla birlikte tüm Angkor şehri, UNESCO tarafından dünya mirası kabul edilmiştir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer lan Angkor Wat, Kamboçya da Kral II. Suryavaman için yaptırılmış olan bir Tapınaktır. 12.y.y. yaptırılan bu Tapınak günümüze kadar sağlam haliyle gelebilmiş ve bir çok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Bir dönem boyunca Hinduların tapınağı görevini görmüş ve ülkeye gelen Turistlerin en çok uğradığı yerdir.
+ Yorum Gönder