+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Abu Simbel Tapınağı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Abu Simbel Tapınağı hakkında bilgi
  Abu Simbel Tapınakları  Eski Mısır firavunlarından Ramses II (M.Ö. 1301-1235) devrine ait en önemli eser olan Abu Simbel Tapınakları; Nil Nehri kıyısında, Nübya Çölü kenarındaki Abu Simbel Dağı’nın kayaları oyularak yapılmış biri büyük, diğeri daha küçük olan yeraltı tapınaklarıdır.

  Büyük tapınak, 55 metre kaya içine uzanır. Eski Mısır’ın üç büyük tanrısı Ra, Amon, Harakhkes’e ve firavunun kendisine sunulmuştur. Tapınak girişindeki kapının iki yanında, yükseklikleri 20 metre olan dört heykel vardır. Kaideleriyle birlikte yükseklikleri 33 metreyi bulur. Firavunu, firavunun annesini, eşi Nefertari’yi temsil eder. Ayrıca, firavunun çocuklarını temsil eden küçük heykeller de bulunmaktadır. Tapınağın girişinde 18 metre genişlikte büyük bir yeraltı salonu bulunmaktadır. Tavanı tutan sütunlara sırtını dayamış, hepsi de Ramses II’yi temsil eden ve tanrı Osiris’e benzetilerek yapılmış 8 adet heykel vardır. Büyük salondan hemen sonra daha küçük olan ikinci salona geçilir. Bu salonun en dibinde en büyük Mısır tanrısı ile karşılaşılır.

  Küçük tapınak, diğerinin yakınındadır. Tanrıça Hathor ve Kraliçe Nefertari’ye sunulmuştur. Cephede firavunu ve kraliçeyi temsil eden 6 büyük heykel vardır. Ayrıca Ramses II’yi at üstünde gösteren 10 metre yüksekliğinde bir heykel daha vardır.

  Her iki tapınağın duvarlarında ve heykellerin kaidelerinde, Ramses II’nin zaferlerini ve meziyetlerini anlatan hiyeroglif yazıları yazılıdır.

  Mısır tarafından yapılan Assuan Barajı’nın suları yükseltmesi sebebiyle, yaklaşık 300.000 ton ağırlığındaki Abu Simbel tapınakları 1970 yılında yerinden sökülerek, suların erişemeyeceği daha yüksek bir yere taşınarak yeniden kurulmuştur. 2. Ezlem
  Üye

  Eski Mısır firavunlarından olan ikinci Ramses tarafından yapılan Abu Simbel tapınakları Nil nehrinin kenarına inşa edilmiştir. Tapınakta hiyeroglif yazılar ve heykeller bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder