+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Yerebatan Sarnıcı nerede , Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yerebatan Sarnıcı nerede , Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgi
  YEREBATAN SARNICI İLE İLGİLİ BİLGİ

  Yerebatan Sarnici.jpg
  (527)

  6. yüzyılda, kente su dağıtımını sağlamak amacıyla İmparator Justinianus tarafından yaptırılmıştır. 143 m uzunluğu ve 65 m genişliğiyle toplam 9.800 m2 genişliğindeki sarnıcın tavanını, 9 m yükseklikte 336 mermer sütun taşımaktadır. Genellikle İyon ve Korent üslubundaki sütunların arasında az sayıda işlenmeden bırakılmış Dor stili başlıklara da rastlanır. Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki iki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa Başı Roma Çağı heykeltraşlık sanatının şaheser örneklerinden biridir. Medusa’yla ilgili mitolojiye dayandırılan birçok efsane bu sarnıcı daha da gizemli kılar. Bir söylenceye göre Medusa yeraltı dünyasının dişi canavarı olan üç Gorgonadan biridir. Bu üç kız kardeşten yalnızca yılanbaşlı Medusa kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. O dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak amacıyla buraya yerleştirildiği zannedilmektedir.1968 yılında kolon ve çatlakları onarılan, 1985 yılında da restore edilen sarnıç 1987 tarihinde ziyarete açılmıştır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Yerebatan Sarnıcı İstanbulda bulunan en büyük kapalı sarnıçtır. Bu sarnıca giden yollardan biri de Ayasofya Camiinin batısında bulunan küçük bir kapıdır. Yerebatan sarnıcı Müze olmasının yanısıra aynı zamanda birçok ulusal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
+ Yorum Gönder


yerebatan sarnıcı hakkında kısa bilgi,  yerebatan sarnıcı hakkında bilgi