+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Yedikule ve Altın Kapı nerede , Yedikule ve Altın Kapı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yedikule ve Altın Kapı nerede , Yedikule ve Altın Kapı hakkında bilgi
  YEDİKULE VE ALTIN KAPI

  Yedikule ve Altın Kapı.jpg

  (5.yy)
  İlk inşası muhtemelen Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanına rastlar. İmparator, savaşlardan dönüşte şehre giriş olarak kullanılan bu kısma bir zafer takı inşâ ettirdi
  . Daha sonra III. Theodosius devrinde, Marmara’dan gelecek saldırılara karşı deniz surlarının yapılmasıyla zafer takı, kapı hâline getirildi. Fâtih Sultan Mehmed Han, surların bu kısmını tâmir ettirerek, buraya üç kule daha yaptırdı. 1457’de inşâ edilen bu kulelerle, semte ismini veren Yedikule meydana gelmiş oldu.
  Surlardaki en görkemli kapı, Marmara denizine yakın olan “Altın Kapı” idi. Zaferden dönen ordular, İmparator ve erkanı şehre bu kapıdan girerdi. Burayı çevreleyen Türk devri eseri 5 kule ilavesi ile 7 kule, bir iç kale haline sokulmuştu. Zaman içerisinde hazine, depo ve elçi hapishanesi olarak kullanılmış iken, günümüzde enteresan girişi ve “Altın Kapı” kuleleri ile şehrin bir diğer müzesidir.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Yedikule İstanbul'un ve Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden bir tanesidir. Bu Yedikule uzun ve önemli bir tarihe sahiptir. Yedikule aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değilmiş.
+ Yorum Gönder