+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Emir Sultan Camii ve Türbesi Hakkında Bilgiler Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Emir Sultan Camii ve Türbesi Hakkında Bilgiler Tarihi
  Emir Sultan Camii ve Türbesi


  Emir Sultan Camii, Bursa'da, Yıldırım Bayezid'ın kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına, muhtemelen Çelebi Sultan Mehmed'in hükümdarlığı sırasında (1366 - 1429) inşa ettirilmiştir.

  Bursa'nın doğusunda Emir Sultan mezarlığının yanında selvi ve çınar ağaçlarının arasında yer almaktadır. Cami ilk yapıldığı zaman tek kubbeli iken 1507'de avlu ve üç kubbeli revak eklenmiştir. Batıdaki merdivenlerden çıkılarak iki sütun arasındaki kapıdan geçilip geniş avluya girilir. Ortada şadırvan, güneyde cami, kuzeyde türbe ve ahşap odalar yer almaktadır. Avlu ahşap revakla çevrelenmiştir. Cami sekizgen kasnak üzerine oturan tek kubbeye sahiptir. Kuzey cephesinin köşelerinde kesme taştan birer minaresi vardır. Mihrabı XVII. yüzyılda İznik çinileriyle yaptırılmıştır. Emir Sultan Buhara'da doğmuştur.

  Kendisi Osmanlı Devleti kuruluş döneminin (1. Beyazıt, Çelebi Mehmet, 2. Murat dönemlerinde yaşadı) ünlü din adamı Es-Seyyid Şemsüddin Mehmed bin Aliyyül Buhari olarak bilinir. Bursa'ya 1391'de göç etmiş ve Yıldırım Bayezıd'in kızı Hundi Hatun'la evlenmiştir. 1429'da vebadan vefat etmiştir. Hundi Hatun'un yaptırdığı türbeden günümüze bir şey kalmamış, şimdiki türbe Sultan Abdülaziz tarafından 1868 yılında yaptırılmıştır. Emir Sultan türbesinde Emir Sultan, eşi Hundi Hatun, iki kızı ve oğlu Emir Ali yatar. Sekizgen planlıdır. Doğudaki kapıdan girilmektedir. Türbe zemini avlu seviyesinden aşağıdadır. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Bursa nın en önemli Mimari yapılarından ve en güzel örneklerinden biri olan Emir Sultan Camii, ilk yapıldığı zaman tek kubbeli olarak inşa edilmiş ancak daha sonra içine avlu ve üç kubbe daha eklenmiştir.
+ Yorum Gönder


emir sultan camii hakkında kısa bilgi,  emir sultan türbesi hakkında bilgi,  tarihi camiler kısa bilgi,  bursa emir sultancami ve türbesi ile ilgili yazı,  bursa emir sultan camii hakkında bilgi,  emir sultan türbesi hakkında kısa bilgi