+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Van’da 2700 Yıllık Mühür Bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Van’da 2700 Yıllık Mühür Bulundu
  Van’da 2700 Yıllık Mühür Hakkında Bilgi


  Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışması sırasında 2 bin 700 yıllık bir mühür bulundu.


  Van’da 2700 Yıllık Mühür Bulundu.jpg


  Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan höyükte İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığından yapılan kazı çalışması sırasında 2 bin 700 yıllık bir mühür bulundu.

  Urartuların başkentliğini yapan Van’da, İstanbul ve Marmara üniversiteleri öğretim üyeleri tarafından arkeolojik kazı yapılıyor. Van Kalesi’nin kuzeyinde bulunan 500 metrekarelik alanda yapılan kazılarda önemli bir bulguya ulaşıldı. Daha çok Urartuların soylularının yaşadığı alanda yapılan kazıda, Urartu soylularının ticarette kullandığı mühür bulundu. Daha çok boyunda taşınan ve mermerden yapılan mührün üzerindeki cin figürü ile ağzından ateş çıkan ejderha figürü dikkat çekiyor.
  Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar, kırsal dışında Van Gölü Havzası’nda ilk defa bir Urartu kentinin kazıldığını söyledi.  35 kişilik ekiple yapılan kazı çalışmalarında ilk olarak ortaya mezarlık ve 2 bin 700 yıllık bir mühür çıkarıldı. İlk defa Urartu’nun başkentine yakın bir bölgede kazı çalışmalarının yapıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Konyar, Urartu soylularının ticaretle uğraştığını kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Konyar, “Kazı başlangıcında bir Urartu soylusuna ait mühür bulduk. Bu mühür boyunda taşınıyor. Bundan anlaşılıyor ki burada yaşayan halkın sosyoekonomik yapısı yüksek. Ayrıca da ticaretle uğraşıyorlar. Şimdiye kadar hep kırsaldaki alanlar kazıldı. Başkentle ilişkili halkın mimarisi, sosyoekonomik yapısının belirlenmesi açısından ve Urartu arkeolojisi açısından çok önemli bir kazıdır. 3 bin yıl öncesinden kalan bir tabakalanma var. Van halkının sosyoekonomik yapısı, beslenme alışkanlıkları, popülasyonu, ticari faaliyetleri, Van Gölü su seviyesinin yükselme ve alçalma durumları belirlenecek. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Antropoloji, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya bölümlerinde görevli bilim adamları ise kıyı şeridi çalışmalar yapıyor” dedi.
 2. Acil

  Van’da 2700 Yıllık Mühür Bulundu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


vanda bulunan tarihi eserler