+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Truva hazineleri nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Truva hazineleri nerededir
  TRUVA HAZİNELERİ'NİN NEREDE OLDUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ

  Truva Hazineleri, izinsiz kazılar sonucu Türkiye’den kaçırıldıktan sonra önce Almanya’ya götürüldü. Birbirinden değerli tarihi eserler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise Rusya’ya taşındı. Rusya, Hazinenin bir bölümünü Almanya’ya geri verirken, Türkiye’nin isteğine cevap vermiyor.

  Türkiye’den kaçırıldıktan sonra uzun süre saklı tutulan Truva Hazineleri, Almanya’nın Sturtgart kentinde bir müzede sergilenmeye başladı. Türkiye’nin geri getirmek için uzun süre uğraş verdiği Truva Hazineleri’nin kaçırılma öyküsü de hayli ilginç.

  truva hazineleri.jpg

  Almanya’ya kaçırılmıştı


  Son Truva Kralı Priamos’a ait olduğu iddia edilen Truva Hazineleri, Çanakkale yakınlarındaki Hisarcık’tan 1873 yılında Alman arkeolog Heinrich Schieman tarafından Almanya’ya kaçırılmıştı. Bu eserler 1945 yılına kadar Almanya’nın elinde kaldı. Ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında Hazinelere el koyun Ruslar, kamyonlara doldurdukları tarihi eserleri, Rusya’ya taşıdılar. Türkiye tarihi eserleri ait olduğu topraklara getirip sergilemek için uğraş verirken, diğer yandan Almanya da Rusya’dan bu eserleri iade etmesi için çabada bulundu. Ruslar, her iki ülkenin de isteğini kabul etmedi. Hatta Rus yetkililer, eserlerin ülkelerinde olduğunu bile kabul etmedi. Ancak Rusya yönetimi, 1991 yılında eserlerin ellerinde bulunduğunu açıkladı. Daha sonra da Truva Hazineleri’nin bir bölümünü Almanya’ya verdi. Ancak Türkiye’nin isteklerini kabul etmedi.

  Moskova’da sergilendi

  Truva Hazineleri ilk kez 16 Nisan 1996 yılında Moskova’daki Puşkin Müze’sinde sergilendi. İlk kez tüm parçaları ile kamuoyunun gözleri önünde Rusya’da sergilenen Truva Hazineleri’nden bir bölümü bugünlerde Almanya’nın Sturtgart şehrinde sergileniyor. Sergi binlerce meraklıyı müzeye çekti.
  Truva Savaşları’ndan kalma hazineler 19 kurşun geçirmez vitrin içinde sergilenirken, müze yetkilileri, her vitrinin başında da birer güvenlik görevlisi bulunacağını kaydetmişlerdi.

  İzinsiz kazı


  Fransız dergisi Le Figaro da ülkemize ait bu çok değerli eserleri kaçıran Alman arkeolog Schieman hakkında oldukça ayrıntılı bilgi verdi. Dergi “Hisarcık” olarak bilinen bölgede yaptığı kazılarla tarihi değeri olan eşya ve SİT alanlarını büyük çapta tahrip eden Schieman’ın kazılarına Osmanlılar’dan izin almadan başladığını bildirdi.
  Schieman tarafından Almanya’ya kaçırılan hazineler 1945 yılına kadar Berlin’in merkezindeki bir hayvanat bahçesinde gizlendi.
  Ikinci Dünya Savaşı sonunda Berlin’e giren Sovyet Kızılordusu, eserleri kamyonlarla Moskova’ya taşımak istedi. Hazinenin korunmasından sorumlu Alman Wilhem Unverzagt eserlerin bulunduğu sandıkları Kızılorduya devretti. Daha sonra bu hazineler Berlin tarafindan “kayıp” ilan edildi.
 2. Acil

  Truva hazineleri nerededir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


truva hazineleri,  truva hazinesi,  truva hazineleri nerededir,  truva hazineleri hakkında bilgi