+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Adıyaman Müzesi,Adıyaman Müzesi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Adıyaman Müzesi,Adıyaman Müzesi Hakkında
  ADIYAMAN MÜZESİ

  1982 yılında modern binasına kavuşmuş ve bu tarihten sonra kendi binasında hizmet vermeye başlamıştır.

  Müze binası, konum olarak şehir merkezinin en güzel yerinde, geniş-bahçeli, bodrum kat üzerine yapılmış tek katlı bir binadır. Eserler iki büyük salon ve bu salonu birbirine bağlayan ara salon ile iç bahçede sergilenmektedir. Aşağı Fırat Bölgesinde yapılan ve yıllarca süren yerli ve yabancı kazılar sonucu teslim edilen, satın alma ve diğer yollardan müzeye gelen eserler ile müze, bölgenin en zengin müzesi haline gelmiştir.

  Müzede Paleolitik Döneme ait el baltaları, delici ve kesiciler; Kalkolitik Döneme ait pişmiş topraktan kaplar, Tunç Çağına ait süs eşyaları; Roma ve İslâ dönemine ait seramik kaplar sergilenmektedir.Yine çeşitli dönemlere ait mühürler, kadın ve erkek takıları, insan ve hayvan figürinleri, mozaikler, altın, gümüş ve bronz sikkeler; yöreye ait etnografik eserler sergilenmektedir.

  Atatürk Caddesi
  Tel : (0416) 216 29 29
  Faks : (0416) 216 98 98

  Pazartesi dışında her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Adıyaman Müzesinde yirmi binden fazla eser sergilenmektedir. Bu müzede bir çok devire ait arkeolojik eser vardır. Osmanlı, Selçuklu, Bizans ve Roma İmparatorlukları gibi bir çok büyük İmparatorluğa ait eser sergilenir. Müze iki bölüme ayrılır. Birinde arkeolojik diğerinde ise etnoğrafik eserler vardır.
+ Yorum Gönder