+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Deprem Kültür Müzesi-Deprem Kültür Müzesi Hakkında (Sakarya) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Deprem Kültür Müzesi-Deprem Kültür Müzesi Hakkında (Sakarya)
  DEPREM KÜLTÜR MERKEZİ HAKKINDA BİLGİ


  Deprem Kültür Müzesi, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla depremin Sakarya ilinde yaptırılmış müzedir. Depremin ikinci yıldönümünde yapımına başlanan müze, hukuksal sorunlar yüzünden yıllarca kapalı kalmış ve 2004 yılında ziyaret açılmıştır.
  Müze; Sakarya, Merkez, Cumhuriyet Mahallesi Kavaklar Caddesi'nde yer alaır. 450 m²’lik kullanım alanına sahiptir. Adapazarı Merkez Belediyesi'ne aittir.
  Müze binası göçük şeklinde tasarlanmıştır; yıkık duvarlar ve eğik kolonları vardır. Binanın mimarisi ve iç düzenlemesi tamamen fotoğraf, tablo, resim ve bu gibi malzemelerin sergilenebileceği bir sanat galerisi şeklinde inşa edilmiştir. 1967 ve 1999 yılı depremlerine ilişkin deprem öncesi ve sonrası fotoğraflar sergilenmektedir. Müzenin bir bölümü makinelerle yapay sarsıntı oluşturulacak şekilde dizayn edilerek depremin etkisi plastik eşyalarla izlenebilmektedir. Sanal deprem platformunda 7.4 büyüklüğünde sarsıntının bir benzeri yaşatılır. Müzede, depremde yıkılan binaların yapım tekniği ile ilgili inşaat malzemeleri ve sismograf görülebilir.
  Deprem Kültür Müzesi, dünyadaki dördüncü Deprem Kültür Müzesi'dir. Sergi Salonları dışında kafeterya ve sinevizyon salonu bulunur.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu müzede sergileme, sinevizyon standardı ve cafe bulunmaktadır ayrıca. Bu bina da görsel şeylerin sergilenmesine daha çok önem gösterilmiştir. Depremden önce çekilmiş ve depremden sonra çekilmiş çok sayıda fotoğraf ve yeni binalar inşa edilirken çekilmiş fotoğraf galerisi vardır. Ayrıca yeni binaların yapımında kullanılan teknikler gösteriliyor.
+ Yorum Gönder