+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Adana Etnografya Müzesi-Adana Etnografya Müzesi Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Adana Etnografya Müzesi-Adana Etnografya Müzesi Hakkında

  Adana Etnografya Müzesi


  İl merkezinde, Kuruköprü mevkiindeki 1845 yılında yapılmış ve terkedilmiş kilise binası 1924 yılından sonra müze olarak düzenlenmiştir. 1972 yılında eserlerin yeni müze binasına taşınmasının ardından kilise restore edilmiş, 1983 yılında ise Etnografya Müzesi'ne dönüştürülmüştür.

  Taş Eserler

  Bahçede kûfi, sülüs ve nesih hatla yazılmış kitabe ve mezar taşları teşhir edilmektedir.

  Güney ve kuzey kısımda sade, sikke başlıklı, mecidiye tipi, kavuklu, fes ve barok başlıklı, 17. yy.'dan kalma Osmanlı kadın ve erkek mezar taşları yer almaktadır. Bunlar arasında yörenin ileri gelenlerinden Adana Valisi Süleyman Paşazade Ahmet Paşa, Karaisalı Kaymakamı Hasan Fevzi Bey, Adana Askeri Alaybeyi Miratizade İbrahim Bey, Adana Defterdarı Sofyalı Mustafa Bey, Orman Başmüfettişi Akif Efendi'ninkiler de vardır.
  Batı kısmında Türk-İslâm eserlerine ait kitabeler sergilenmektedir. Bunlar arasında Misis hanı, Adana Vilayet konağı, Bahripaşa çeşmesi, Taşköprü ve Misis köprüsü tamir kitabeleriyle Osmanlı devlet arması da bulunmaktadır.

  Etnografik Eserler


  • 1 Nolu vitrin: Ham deri çarık, zemzem takımı, bakır kahve ibriği, ahşap kahve değirmenleri, mangal, hedik, ellik, körük, kirkit, keserler, gelin takunyası, güneş ölçme aleti.
   2 Nolu vitrin: Ney, kaval, aşiret zurnaları.
   3 Nolu vitrin: Altın küpe, kolye ve bilezikler.
   4 Nolu vitrin: Gümüş kemerler ve kemer tokaları.
   5 Nolu vitrin: Gümüş hamaylı kolyeler ve tesbihler.
   6 Nolu vitrin: Gümüş halhal, yüzük, tepelik ve bilezik, ağızlık, sürmedan, köstekli saat.
   7 Nolu vitrin: Yaylı kabak kemane, yaylı tanbur, kemençe.
   8 Nolu duvar vitrini: Kılıç ve kalkan.
   9 Nolu vitrin: Cepken, sırma işlemeli kadın giysisi, manken üzerinde simle dokunmuş kadın kıyafeti.
   10 Nolu vitrin: Manken üzerinde iki adet bindallı ve cepken.

  Istar Bölümü
  El dokuma tezgâhları, ıstar, mekik, kirkit, yay, ılkıdır, kirmen, çıkrık ve duvarda kilim örnekleri yer almaktadır.


  Yörük Çadırı


  Kurulmuş halde kara kıl çadır, içinde çeyiz çuvalları, yerde keçeler, kilimler, duvar yastıkları, fener, keklik kafesi, hızman, tüfek ve barutluk. Çadırın önünde deri çarık ayakkabı, ağaç su kabı, dibek, yayık, haviye ve kaşıklık. Çadırın sol tarafında deri yayık başında Türkmen kızı, el değirmeni, duvarda eli belinde koç boynuzu motifli kilim yer almaktadır.

  Şark Odası

  Ortada bir mangal ve giyinmiş kuşanmış Türkmen kızı mankeni bulunmaktadır. Duvarda ise geyik derisi ve yazılı bakır tepsi vardır.
  • 1-2-3 Nolu vitrin: Taş baskılı ve tezhipli Kuranıkerimler ve Güzler.
   4 Nolu vitrin: Kılıç, kama ve hançer örnekleri.
   5 Nolu vitrin: Barutlu dolma tüfekler ve barutluklar.
   6 Nolu vitrin: Çakmaklı tabancalar.
   7 Nolu duvar vitrini: Kılıç ve kalkan.
   8 Nolu vitrin: Sırma ve sim işlemeli peşkir ve para keseleri.
   9 Nolu vitrin: Aşiret kadınının genel giysileri.


  Panolar

  Toroslarda yaşayan aşiretlerin el dokuma, cicim, zili, sumak, ilikli, düz dokuma kilim örnekleri, halı, heybe, seccade, yastık örnekleri teşhir edilmektedir. Ayrıca keçe seccade ve çeyiz çuvalı vardır.

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu Müzede Çukurova ve Çukurovanın Toroslarında yaşayan insanlara ait bir çok zengin eser sergilenmektedir. Ayrıca Türkmen ve Toroslara da ait eserler vardır. Buraya gittiğiniz zaman kendinizi çok farklı bir dünyaya gelmiş gibi hisedeceksiniz çünkü çok farklı ve gerçeği çok yansıtıyor.
+ Yorum Gönder