+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arıcılıkta bahar beslemesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Arıcılıkta bahar beslemesi
  Arıcılıkta bahar beslemesi hakkında bilgi


  Arıcılıkta bahar beslemesi nasıl olur  Bahar geliyor.bundan sonra arıların beslenmesine çok dikkat edilmeli.mart nisan aylarında arıların aç kalma riski çok fazladır.yavruda bulunduğu için risk dahada artmaktadır.bunun için arılara takviye beslemesi yapılmalı.ılıman iklimlerde bu şuruplama ile biraz daha soğuk iç kesimlerde kek ile yapılmalıdır.günler ilerledikçede arı faaliyetleri hızlandıkçada yağmacılık olayına dikkat edilmeli.çünkü dışarda besin az olacağından birde biz besleme yapınca arılık kokulanacağından çok dikkat edilmeli.kovan girişleri dar tutulmalı her ihtimale karşı.genelde besleme kekle yapılırsa daha iyidir.havalar bu aylarda kararsız gider şurup verildiğinde ani hava soğumasında arılar şuruplukta veya salkım dışında ölebilir.sizlerede bir küçük bilgi vereyim sırda diyebiliriz.beslemede yağmacılığı yaptırmamanın pratik yolu şurubu poşetler içine katmaktır.böylece şurup kokusu dışarı yayılmıyor.şurup akar gider diyorsanız gitmiyor arı açtığı deliği kapatıyor.bunu bizzat denedim.deneyenlerde var.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Arıcılıkta bahar beslemesi ile ilgili bilgi


  Arıcılıkta bahar beslemesi nasıldır


  İlkbaharın ilk günlerinde arıcının kovanlar üzerinde yapacağı çalışmaların, o seneki bal verimi üzerinde çok büyük etkileri olur. Bilinçli bir arıcı ilkbahar bakımını ihmal etmeyerek, arılıktaki problemleri en baştan çözer ve bal toplama mevsiminde arılarını en verimli şekilde çalıştırır.Verimi yüksek ürün almak isteyen arıcının hedefi, büyük bal toplama mevsimine kadar kovandaki arı sayısını mümkün olduğunca çok artırmak olmalıdır. Bal toplama mevsiminde bu sayıyı 80.000-100.000 yapabilen arıcı o sene istediği miktardaki balı alabilir. Bu sayı ne kadar düşük olursa arının getireceği ve depolayacağı bal da o kadar az olur.
  Arazide nektar akımının yoğunlaştığı günler olarak tanımlayabileceğimiz büyük bal toplama mevsimi, ortalama olarak 10 ile 30 günlük bir süreyi kapsar. Bu dönemde bitkilerin oluşturduğu nektar miktarı en üst seviyeye çıkar. Bu süre yıl, iklim, mevsim ve coğrafi koşullara göre değişir. Arılar günlük ihtiyaçlarından artan balı ancak bu mevsimde kovanlara depolayabilirler. Toplam arıcılık faaliyetlerini mevsimlere bölersek, büyük bal toplama mevsimi süre olarak çok az bir zaman dilimini kapsar.

  İlkbaharda arılıkta yapacağımız ilk işlerden biri, kış için aldığımız önlemler arıların uçuşunu engelleyecek şekildeyse bunları kaldırmaktır. Eğer kovanları yanyana yaklaştırıp üstlerini örttüysek, kovan yerleşimlerini gerçek durumlarına getirmek gerekir. Kovan giriş delikleri kapatılmışsa açılmalıdır. Ayrıca kovan uçuş deliklerini tıkayan arı ölüleri temizlenmelidir.

+ Yorum Gönder