+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arı iğnesi ve sokması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Arı iğnesi ve sokması
  Arı iğnesi ve sokması hakkında bilgi


  Arı iğnesinin özellikleri  İşçi arının arka tarafında bulunan iğne düşmanlarına karşı en büyük savunma aracıdır. Arkasında olmasına rağmen arı her durumda iğnesini düşmanına rahatlıkla saplayabilir.
  Arı iğnesi iki kısımdan oluşur. Birinci kısım karın boşluğunda bağırsaklara bağlı ve oval şekilde olan zehir keseciğidir. İkinci kısım ise iğnedir. İğnenin üzerinde 9 adet ok ucuna benzeyen kancacıklar bulunur. Arı iğnesini sapladıktan sonra bu kancacıklar iğnenin geri çıkmasını engeller.

  İğne saplandıktan sonra arı zehir keseciğini sıkar ve iğneden vücuduna zehir zerkedilen düşman büyük bir acı duyar. Arı iğnesini çıkarmaya çabalar fakat bunu başaramaz. Çoğu zaman bağırsaklarının bir bölümü de koparak iğne zehir keseciğiyle birlikte saplandığı yerde kalır.

  Kendini kurtaran arının yaşama şansı yoktur, bir iki gün içinde ölür. İğnesini kaybeden arı daha çok hırçınlaşır ve düşmana saldırır. Fakat tekrar sokma şansı yoktur.Arı soktuktan sonra panik halde el kol hareketleri yapmamak lazımdır. Bu hareketler diğer arıların da dikkatini çekerek saldırmalarına sebep olur.Arı saldırısı karşısında yapılacak en iyi şey yüzümüzü ellerimizle kapatıp ordan uzaklaşmak ve bitkilerin arasına oturarak saklanmaktır.

  Arı sokması sokulan yerin şişmesine neden olur. Bu da insana acı verir ve sinirli yapar. Sokan arıların çokluğuna göre, miskinlik, başağrısı, titreme, kaşıntı gibi reaksiyonlar da görülebilir.Arı zehirinin kendine özgü keskin bir kokusu vardır. Bu zehir kokusunun yayılması diğer arıları da hırçınlaştırır. Eğer bir arı soktuğunda gerekli önlemler alınmazsa, aynı yerden başka arılar da sokmaya çalışır. Onun için arı soktuğunda arılıktan uzaklaşıp sokulan yeri yıkamak gerekir.

  Arı Soktuğunda Alınacak Önlemler

  Arı sokup iğnesini bıraktıktan sonra, kesinlikle zehir kesesinden tutarak çıkarmaya çalışmamalıdır. Çünkü bu hareket kesenin içindeki zehirin vücudumuza zerkedilmesine ve acımızın artmasına neden olur. En iyisi bir bıçağın yüzüyle ya da tırnağımızla sıyırarak çıkarmaktır.Belli bir sayıya kadar arı sokması alerjisi olanların dışında tehlikeli değildir. Tehlike sınırı kişinin bünyesine göre değişir.

  Arı allerjisi olanlarda vücudun genelinde kızarma, kaşıntı ve yumuşak dokularda şişme görülür. Bu sırada solunum güçlüğü, karın ağrısı, kusma, çarpıntı ve baygınlık görülebilir. Boğaz kaslarının kasılması ve yutak bölgesinin şişmesi ile nefes gittikçe zorlaşır ve hasta boğulabilir. Bu olaya “anaflaksi” veya “anaflaktik şok” adı verilir.Arı sokmasına karşı en etkili tedavi amonyaktır. Amonyak hem arının soktuğu yere sürülebilir hem de bir bardak suya 5-10 damla damlatılarak içilebilir.

  Şişmeye karşı antihistaminik veya steroid bir krem sürülmelidir. Ağızdan alınacak antihistaminik herhangi bir tablet oldukça yararlı olacaktır. Ancak şiddetli reaksiyonlar için geciktirilmeden tıbbi müdahalelere başvurulmalıdır.Arı soktuktan sonra yarayı ovuşturmak ya da emmek kesinlikle doğru değildir. Arı tarafından sokulan kişi eğer terli ise zaten ter zehirin etkisini alacaktır.

  Sokulan yere buz koymak, soğuk su ile yıkamak, yoğurt sürmek acının azaltılması için faydalıdır. Ayran da içilebilir.Arının meyve yerken ağıza kaçarak boğazdan sokması hayati tehlike yaratabilir. Böyle bir durumda doktora giderken sirke ile sık sık gargara yapmak gerekir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Arı iğnesi ve sokması ile ilgili bilgi


  Arı sokması durumunda ne yapılmalıdır


  Arılar, kendilerini koruyabilmek için, arkalarında bulunan iğnelerini ustaca kullanabilme kabiliyetini sahip hayvanlardır. Arıların kendilerini korumak için kullandıkları iğneleri, iki kısımdan oluşur. Birinci bölüm iğnenin kendisi, ikinci bölüm ise karın boşluğunda, bağırsaklara bağlı olan zehir keseciğidir. Arının iğnesi 9 adet ok benzeri kancalardan oluşur. Bu 9 kancanın görevi, arı birini soktuğunda iğnenin üstündeki kancalar sayesinde iğnenin çıkması imkânsızlaştırmasıdır. Arının iğnesini kişiye sokması ile birlikte zehir keseciğini sıkması ve akabinde zehrini kişiye akıtmaya başlaması görülür. Kişi arının soktuğu iğneyi çıkarmaya çalışsa de genelde bunu başaramaz. Zira iğne üzerindeki kancacıklar buna engel olur. Arının bağırsaklarının bir kısmı da koparak iğne ile birlikte soktuğu yerde kalır. Arı kişiyi soktuktan sonra kendisini kurtarıp iğneden ayrılsa da artık en fazla 1 ila 2 gün arasında yaşayacak ardından ölecektir. Bu süre içersinde de başka birini sokması ihtimali yoktur. Arıların çok olduğu bir yerde tek bir arı tarafından sokulduğunuzda kesinlikle ani hareketler yapıp, elinizi kolunuzu etrafa sallamayın. Zira bu diğer arıları tahrik edip onların da size saldırmasına sebep olur. Arıların saldırmasına uğradığınızda öncelikle yüzünüzü koruyun ve zira yüz en hassas olan bölgenizdir arı sokmasına karşı. Arı sokması halinde bölgede kızarıklıklar, şişlikler, ağrı ve acı duymaya başlarsınız. Arı sokmasından bir süre sonra kişide baş ağrısı ve bölgede kaşıntı başlar.Arı sokması durumunda ilk yapmanız gereken o bölgeyi hemen yıkamak ve o olduğunuzdan yerden uzaklaşmanızdır. Çünkü arılar soktukları yerde kendilerine has olan bir koku bırakırlar ve diğer arılar da bu kokuyu duyarak kokunun olduğu yere doğru yönelirler. Bu da birden birçok arının size saldırması anlamına gelir. Bu sebeple arının soktuğu bölgeyi hemen bol su ile yıkayıp, arının soktuğu yerden uzaklaşarak, sokan arının bıraktığı kokuyu üzerinizden atmalısınız.
  Arı sokmasına maruz kaldığınızda, arının bıraktığı zehir keseceğinden tutup çekmeye kalkmayın. Çünkü bu zehir kesesinin içindeki zehrin hızla kanınıza karışmasına neden olur. Bu sebeple arının iğnesini çıkarmak isterseniz, tırnak ucunuzla veya bıçağın yüzeyi ile çıkarmaya çalışın.
  Arı sokması aslında hayati tehlike teşkil eden bir durum değildir. Ancak arı sokmasına karşı alerjisi olan kişi için hayati tehlike teşkil edebilir. Şayet kişinin arı sokmasına alerjisi varsa nefes alma da zorluk, şiddetli karın ağrısı, kusma, kalp çarpıntısı, baygınlık, yutak bölgesinde şişme sebebiyle nefes alamayıp boğulma gibi çok önemli sonuçlar doğurabilir.
  Arı sokması halinde bölgeye amonyak sürmeniz, tedavi edici özellik gösterecektir. Bunun yanında arı sokmasından sonra şişmeleri önleyici krem sürebilirsiniz. Lakin arı sokması sonucunda şiddetli şikâyetler olursa hastaneye başvurulmalıdır. Özellikle arı ağzınıza kaçar ve her hangi bir yeri sokarsa ağız içinde acilen hastaneye başvurmalısınız. Zira arının boğazı sokması durumunda ölüm riski oluşabilir.

+ Yorum Gönder


arinîn iğnesi soktuğu yerde kaldusa