+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arılar hakkında bir kaç küçük bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Arılar hakkında bir kaç küçük bilgi
  Arılar hakkında bazı bilgi


  Arıların bilinmeyen yönleri  -Bal arılarının, 450 gr bal üretebilmek için 2 milyon çiçeğe konmaları gerekiyor.
  - Bir kovan arı yarım kiloluk bal için 88 km kadar uçar.
  - Bir işçi arı hayatı boyunca 1/12 çay kaşığı bal yapabiliyor.
  - Bir bal arısı yaklaşık olarak saatte 24 km hızla uçabilir.
  - Bir arının dünyanın etrafında dolaşabilmesi için 2 yemek kaşığı bala ihtiyacı vardır.
  - Her bir bal peteğinin 6 yüzü vardır.
  - Bir bal arısının 4 kanatı vardır.
  - Bir bal arısı bir seferlik polen toplama gezisinde 50-100 çiçeği ziyaret eder.
  - Arılar birbirleriyle dans ederek iletişim kuruyorlar. Bir bal arası dans ederek diğer bir bal arısına nektarın ve polenin nerde olduğunu işaret ediyor. Dans yönü ve uzaklığı anlatmaya yardımcı oluyor.
  - Arının yarım kilo bal yapabilmesi için 3 milyon 750 bin defa çiçeğe konması gerekir.
  - 1 kilo bal yapabilmek için 40 bin adet arının 6 milyon adet çiçeği dolaşması gerekir.
  - Arılar mavi rengi ayırt edebilirken, kırmızı rengi, koyu gri ve siyah olarak algılarlar.
  - Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını emiyor ve 100 bin km kanat çırpıyorlar.
  - Araştırmalara göre bir koloninin 1 kilo bal üretmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için 8 kilo bal tüketmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmesi için kat ettiği yol yaklaşık olarak 6 kez dünya çevresinin dönülmesine eşittir.
  - Bal arıları dakikada 11400 kez kanat çırpar bu da vızıltı sesinin nedenidir.
 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bal arılarının kaybolma nedenleri nelerdir


  Arıların kaybolmaları ile ilgili bilgi
  Tüm dünyada bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. Alarma geçen uzmanlar nedeni çözmeye çalışıyor. İhtimallerden biri küresel ısınma..

  ABD, Türkiye, Yunanistan, Almanya, İspanya, Portekiz, Hırvanistan, Kanada ve Avustralya gibi dünyanın farklı uçlarında onlarca ülkede bal arıları gizemli bir şekilde ortadan kayboluyor. İlkbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte birkaç hafta içinde birçok bölgede arı nüfusu yarı yarıya düştü. Besin zinciri ve ekolojik denge konusunda hayati bir öneme sahip olan arıların, bilimadamlarını ve hükümetleri alarm durumuna geçirdi. ABD Kongresi arıların kaybolmasının nedenlerini araştırmak için komisyon kurdu. Pensilvanya Üniversitesi’nden Dr. Max Watkins, arıların aniden ölmesini 3 farklı nedeni olabileceğini açıklayarak şu uyarıyı yaptı: “Arılarda ’Koloni Çöküşü Sendromu’görülüyor. Koloni dağılınca bal arıları , kovanlarını terk ediyor ve sonunda da ölüyor. Buna tarım ilaçları, çevre kirliliği ve arıların biyolojik dengesini bozan küresel ısınma yol açıyor olabilir. Eğer bir tarım ilacıysa önlem alabiliriz. Çevre kirliliğine de birkaç yıl içinde müdahale edebiliriz. Fakat küresel ısınma yüzünden ölüyorlarsa yapabileceğimiz hiçbir şey yok!”

  Arı olmazsa bitkiler ölür

  Einstein “Arılar yeryüzünden kaybolursa insanın 4 yıl ömrü kalır” demişti. Wurzburg Üniversitesi’nin arı uzmanı Prof.Tautz, Einstein haklı olduğunu ifade edip “Arılar taşıdıkları polenlerle 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlar. Bir kovandaki arılar 1 günde 400 kilometrelik bir alanı dolaşarak 1 milyon çiceğin döllenmesini sağlar. İşte bu sona erdiğinde yenebilen bitkiler ve meyveleri ortadan kalkar. Bitkiyle beslenen hayvanlar ve daha sonra da insanlar ölür” dedi.

+ Yorum Gönder


arılar hakkında bilgi,  arı hakkında bilgi,  arıcılık hakkında bilgi,  arı ile ilgili bilgiler,  arılar hakkında bilgiler,  arılar hakkında bilgi kısaca