+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arıların Koku Alma Sistemi , Koku Alma Sistemi - Arıcılık Alemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Arıların Koku Alma Sistemi , Koku Alma Sistemi - Arıcılık Alemi
  Arıların Koku Alma Sistemi ile ilgili bilgiler


  Arıların koku alma organları antenlerinin üzerinde bulunur. (Böceklerin koku alma organları insanlardaki gibi solunum delikleri içinde yer almaz. Solunum delikleri başlarında değil vücutlarının başka bölgelerinde bulunur.) Anteninin içine doğru beyninden gelen koklama sinirleri uzanır. Ancak bu sinirler koku maddeleriyle doğrudan temas etmezler. Çünkü böceklerin vücudu -antenler de dahil olmak üzere- kabuk ile kaplıdır.

  Arı antenlerini mikroskop altına yatırdığınızda antenin üzerinde pek çok delik görürsünüz. Beyinden gelen koklama sinirleri bu deliklerin içinde son bulur. Ancak bu deliklerin üzeri özel bir zarla kaplıdır ve sinir uçlarını korumaya yarar. Buna rağmen kokuyu geçirebilme özelliğine sahiptir. Bu deliklerin arası ise incecik tüylerle kaplıdır. Bunlar arının duyum tüyleridir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye


  Arı antenlerini mikroskop altında incelediğinizde antenin üzerinde pek çok delik görürsünüz. Anteninin içine doğru beyninden gelen koklama sinirleri uzanır. Ancak bu deliklerin üzeri özel bir zarla kaplıdır ve zar, sinir uçlarını korumaya yarar. Koruyucu bir duvar oluşturmasına karşın bu zar kokuyu geçirebilme özelliğine sahiptir. Küçük bir böceğin anteninde yerleştirilmiş olan ve toprağın altına gömülü bir metalin kokusunu metrelerce uzaktan algılayabilen bu özel tasarım elbette arının kendi dilemesiyle var olmuş değildir. Arıların insanlara da faydalar sağlayan koku alma sistemini alemlerin Rabbi Yüce Allah yaratmıştır.

  "İşte Rabbiniz olan Allah budur. O'ndan başka İlah yoktur. Herşeyin yaratıcısıdır, öyleyse O'na kulluk edin. O, herşeyin üstünde bir vekildir." (Enam Suresi,102)

+ Yorum Gönder