+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Bombus Arı Sokmaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Bombus Arı Sokmaları
  Bombus Arı Sokmaları hakkında bilgiler


  Arı Sokmaları ve Alerjilerin Tedavisi  1. Bombus arıları ve bal arısı sokmaları
  Sadece bombus işçilerinin ve kraliçelerin, bal arısı ve yaban arıları olarak, iğneleri vardır. Sokma savunma için silah anlamına gelir.

  Arı sokması esnasında, iğne aracılığı ile vücuda bir miktar venom (arı zehiri) enjekte edilir. İnsanlarda etkisi kısa sürede geçen kısa süreli şiddetli bir ağrı oluşur. Zaman zaman (yaklaşık olarak %1) enjekte edilmiş venoma karşı reaksiyon gelişir.

  Bombus iğnesinin çengelleri yoktur. Bu yüzden bombus işçisi veya kraliçenin iğnesi geri çekilebilir ve yeniden acı duyabilirsiniz. Bal arısı iğnesinin çengelleri vardır. Bir bal arısının iğnesi geri çekilmeye çalışılırken, zehir bezi de dahil olmak üzere, karnı çıkarılır.

  2. Bombus sokmaları nasıl önlenir?
  Herşeyden önce, bombus arılarıyla çalışırken SAKİN olmak önemlidir. Koloni içine ani hava akımlarını (nefes) önleyin. Ayrıca, akılda bulunduruz ki, bombus arıları terleme, alkol, parfüm, sabun, traş losyonu ve benzerlerinden gelen kokularla alarma geçirilmiş olur. Ayrıca, yüzük, bilezik ve saatler de saldırgan davranışlara (özellikle cilt ve halkalar vb. arasında oksitlenmiş malzemenin kokusunan dolayı) neden olabilir.

  İşte size bir kaç uygulama. Önlem almak tedavi olmaktan daha iyidir!

  3. Sokmalar? Reaksiyonlar ve Tedaviler

  3.1. Alerjik olmayan lokal reaksiyon.
  Genellikle bombus arı sokması alerjik ve alerjik olmayan durumlara yol açar: iğnenin yerinde şişme, kırmızılık ve kaşıntı mevcuttur, fakat bu birkaç saat sürer. Bu sokma sonrası direkt olarak oluşabilir, fakat daha çok birkaç saat sonra başlar. Kaşıntı birkaç saat veya bazende günlerce de sürebilir. Bazı durumlarda lokal reaksiyon daha fazla alana yayılabilir: bu genellikle daha uzun sürer (en fazla birkaç güne kadar). Bu hala lokal, alerjik olmayan bir reaksiyondur.

  3.1.1. Lokal (alerjik olmayan) reaksiyonun tedavisi
  Genellikle tıbbı tedavi gerektirmez. Lokal reaksiyonu minimize etmek için bazı tedbirler almak gerekebilir, özellikle ekstra hassas alanda sokma olması durumunda (örn. gözlerin yakınlarında). Sokmanın hemen sonrasında (şişmenin önlenmesi için) iki tablet aspirin (süt veya su ile) almanın iyi olacağı önerilir ve sonra o bölgeye soğuk kompres uygulanır. Kaşıntıyı kolaylaştıran (Azaron) merhemler mevcuttur. Farinkslerde sokmanın nadir durumlarında, nefes almanın engellendiği görülmüştür. Önerilen klinik gözlem ve kortikosteroitler (örn, Prednizolon) intravenöz uygulanmalıdır.

  3.2. Alerjik ve Genel reaksiyon
  Bazı durumlarda, (yaklaşık olarak %1) yinelenmiş arı sokmaları alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir, ayrıca genelde sistematik ve anafilaktik olarak adlandırılır. Bu ikinci yada üçüncü sokmasında meydana gelebilir. İlk sokmadan sonra, alerjik reaksiyonların görülmesi pek mümkün değildir, çünkü henüz daha antikorlar mevcut değildir. Alerjik reaksiyonlar genellikle ilk sokmadan 15 dakika sonra kanıtları oluşur.
  Alerjik reaksiyonlar, artan şiddet sırasına göre, 4 grupta sınıflandırılır:
  Aşama 1 - Tüm vücut üzerinde (sişlikler, kızarıklık, bölgede kaşıntı başlangıcı ) deride reaksiyonlar
  Aşama 2 - Aşama 1’e ilaveten intestinal sorunlar (kusma, ishal)
  Aşama 3 - Aşama 1 ve/veya 2’ye ek olarak bronşiyal tıkanıklık.
  Aşama 4 - Aşama 1 ve/veya 2 ve/veya 3 artı kalp çarpıntısı, anafilaktik şok.

  3.2.1. Alerjik reaksiyonların tedavisi
  Kusmanın olması halinde, 3 veya 4. Aşamanın kesin belirtileridir ve kurban tedavi ve gözlem için derhal hastaneye götürülmelidir. Aşamı 1’in reaksiyonlarının olması halinde, beklemeye karar verilebilir , fakat unutulmamalıdır ki, bir müddet sonra daha yüksek derecelerde seyredebilir.
  İlgili reaksiyonların görülmesi halinde, anti-histamin (örn. klemastin, Tavegil) kullanılır. Anti-histamin, zehirlenmede histaminin neden olduğu şişkinliği düşürür. Kurbanın sokulmasından beri şayet gerçekte biraz zaman geçmişse, veya reaksiyan zaten devam ediyorsa, kortekorteroidler yönetimiyle (örn. Prednisolone) reaksiyondan kaynaklanan olası ikinci semptomlarla mücade etmek faydalıdır.
  Reaksiyonların yaşam için (Aşama 3 ve 4) büyük bir tehdit oluşturuyor olması durumunda, veya klemastine herhangi bir reaksiyon yoksa, adrenalin tatbik etmek gerekli olabilir. Adrenalin kalbi canlandırır, kan damarlarını daraltır ve bronşları genişletir.

  3.2.2. Doktorlar için bilgi.
  Bombus arı sokması sonrasında şiddetli anafilaktik saldırı için meditasyon tanımlaması aşağıdaki gibidir. (Kaynak: Dr. H. De Groot, Alergoloji Departmanı, Erasmus Medical Centre Rotterdam). Belirtilen sırada, belirtiler kayboluncaya ve uzaklaşıncya kadar, bir veya daha fazla ilaç verilebilir.

  Medikasyon Sıra Yetişkinler Çocuklar
  Adrenaline 1 1 mg/ml 0,3-0,5 ml sc/im Her kg vücut ağırlığı başına 0.001 mg
  Tavegil 2 2 mg = 2 ml intravenöz veya intramusküler Her kg vücut ağırlığı başına 0,025 mg
  Dexamethason 3 4 mg/ml 1-2 ml entrevenöz Her kg vücut ağırlığı başına 0,1 mg
  DAF 4 25 mg 2 ampul yavaş intravenöz

  3.2.3. Bombus arısı alerjisiyle yaşama
  Bombus arısı zehirine alerjik reaksıyon gösterilmesinden sonra, özellikle aşama 1 ve aşama 2’den sonra , sonraki sokmaların alerjik reaksıyona neden olmayacağı gibi bir ihtimal ortaya çıkar. Bunu test etmek için, (hastanede) suni arı zehiri kullanılabilir. Suni arı zehiri de aynı zamanda alerjik kişiler için (hiposensitizasyon) de kullanılabilir. Bu, bombus zehiri için insan vücudunun duyarsız kalmasına neden olmak demektir.

  Kişiler, ciddi bir alerjik reaksiyondan sonra, bir epineferin (Adrenaline ) bombus arısı ile temas halinde kaldıklarından uzun süre oto enjekter bir epineferin olan hiposensitizasyon tedavisi çeken kişiler Epipen taşımalıdırlar.

  3.2.4. Toksit reaksiyonlar.
  Sokma çok sık olduğunda toksit reaksiyon (örn, bir etki alanında onlarca sokma olursa) oluşur. Genel olarak, damar ve sinir sistemlerindeki semptomlar, anormallikler şeklinde oluşabilir. Klinik görünümlere bağlı olarak hastanede destek önlemleri alınmalıdır.

  3.2.5. Hiperventilasyon
  Ciddi alerjik reaksiyonla birlikte (aşama 4) ayrıc hiperventilasyon bilinç kayıplarına da neden olabilir. Elbette böylesi durumların oluşması anındna derhal alarma geçmek gereklidir.

  3.2.6. Yükselen risk
  İlaç kullanan kişiler (beta-blokerler) ve hamile kadınlarda bombus arı sokması
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Bombus Arı Sokmaları ile ilgili bilgiler


  Bombus Arı Sokmaları nasıl önlenir


  Sadece bombus işçilerinin ve kraliçelerin, bal arısı ve yaban arıları olarak, iğneleri vardır. Sokma savunma için silah anlamına gelir.
  Arı sokması esnasında, iğne aracılığı ile vücuda bir miktar venom (arı zehiri) enjekte edilir. İnsanlarda etkisi kısa sürede geçen kısa süreli şiddetli bir ağrı oluşur. Zaman zaman (yaklaşık olarak %1) enjekte edilmiş venoma karşı reaksiyon gelişir.
  Bombus iğnesinin çengelleri yoktur. Bu yüzden bombus işçisi veya kraliçenin iğnesi geri çekilebilir ve yeniden acı duyabilirsiniz. Bal arısı iğnesinin çengelleri vardır. Bir bal arısının iğnesi geri çekilmeye çalışılırken, zehir bezi de dahil olmak üzere, karnı çıkarılır.

  Herşeyden önce, bombus arılarıyla çalışırken SAKİN olmak önemlidir. Koloni içine ani hava akımlarını (nefes) önleyin. Ayrıca, akılda bulunduruz ki, bombus arıları terleme, alkol, parfüm, sabun, traş losyonu ve benzerlerinden gelen kokularla alarma geçirilmiş olur. Ayrıca, yüzük, bilezik ve saatler de saldırgan davranışlara (özellikle cilt ve halkalar vb. arasında oksitlenmiş malzemenin kokusunan dolayı) neden olabilir.+ Yorum Gönder