+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Siyah Arı Apis Mellifera L. - Arılar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Siyah Arı Apis Mellifera L. - Arılar Hakkında Bilgi
  Siyah Arı Apis Mellifera L. özellikleri


  Siyah arının diğer bir adı da esmer arıdır. Dünyanın her tarafında görülmekle birlikte Avrupa ülkelerinde yaygındır. Birçok arı ırkı ile melezleme yapılarak verimi yüksek hatlar elde edilmiştir.

  Yapı olarak iri yapılı arı türleri olarak bilinir. Karın altı halkalarında sarı noktalar mevcuttur vücutları uzun ve seyrek kıllarla kaplıdır. Erkek arılardaki kıllar koyu kahverengi olup, nadirde olsa siyah kılda görülebilir.
  Siyah arı, dili kısa olduğundan tohumlu bitki nektarından fazla yararlanamadığı için bazı yerlerde tercih edilmezler. Daha ziyade fundalık bitki örtüsü bulunan yerlerde çok çalışkan bir arıdır.

  Siyah arı, kışa dayanıklı olduğundan kışı sert geçen yerlerde tercih edilmektedir.

  Siyah bal arısının oğul vermesi zayıftır. Yavru verimleri fazla değildir. Gelişmeleri zayıftır. Yavru yerlerinde çok miktarda bal tutarlar. Açlıktan ölme ihtimali zayıftır. Çok tutumlu bir arı türleri sınıfındandır.

  Siyah bal arıları üstün bir yaşama gücüne sahiptir. Çok sinirli yapıya sahip olmaları saldırgan olduklarının bir göstergesidir. Toplu olarak düşmanlarına saldırma eğilimi mevcuttur. Kovandan kaçma riskleri vardır. Siyah arı yavru hastalıklarına ve balmumu güvelerine karşı hassas olan arı türleri olarak bilinir
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  siyah arıların bir diğer ismi vardır buda esmer arıdır.siyah arılar dünyanın her yerinde görülür.Özellikle de Avrupa ülkelerinde çok yaygındır.yapı olarak iridir.
+ Yorum Gönder


siyah arı hakkında bilgi,  siyah arı,  siyah arılar hakkında bilgi