+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Kıbrıs Bal Arısı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kıbrıs Bal Arısı Hakkında Bilgi
  Kıbrıs Bal Arısının özellikleri  Kıbrıs bal arısı küçük yapılı koyu sarı renklidir. Çok hırçın ve saldırgan bir yapıya sahiptir. Kıbrıs bal arısının bu özelliğinden dolayı kontrol ve idaresi oldukça zordur. Melezleme sonuçlarından iyi sonuçlar alınamadığından fazla tercih edilen bir arı türü değildir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde azda olsa bulunmaktadır.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Bilinmeyen yönleri nelerdir


  Kuzey Kıbrıs’ın arıcılık potansiyelinin tam verimli kullanılmadığına işaret eden Balkaya, ülkede var olan potansiyelin sadece yüzde 5’nin kullanıldığının altını çizdi. Kıbrıs’a özgü arı ırkının arıcılıkta önemli bir değer olduğuna dikkat çeken Balkaya, Kıbrıs arısının saf hatlarının ortaya konulup ıslah çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti.
  Kıbrıs arısının çok yüksek bal verimi veren bir arı ırkı olduğunu fakat hırçın ve oğula meyilli karakteirndfen dolayı yerli arıcılar tarafından tercih edilmemesi ve başka ırk arıların ülkeye getirilmesinin olumsuz yönlerinin irdelenmesi gerektiğinin altını çizen Balkaya, Kıbrıs’a özgü arı ırkı ile ilgili islah çalışmaları ve üreticilere yönelik eğitimlerin GAÜ Karpaz Yaşam Kampüsü Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezinde gerçekleşeceğini belirtti.

+ Yorum Gönder


kıbrıs bal arısı,  kıbrıs bal arısı hakkında bilgi