+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Varroa Destructor Akarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Varroa Destructor Akarı

  Varroa Destructor Akarının zararları  Asya’da yaşayan Asya arısı (apis cerena) yılardan beri varroa akarı ile temas halinde olduğundan bu arı türü bağışıklık kazanmıştır.

  Avrupa, Afrika, Amerika ve Avusturalya’da yaşayan Avrupa bal arısı (apis mellifera) bu parazite uyum sağlayacak zamanı olamamıştır. Buralarda 1970 yılı sonlarından beri varroa akarı ile büyük bir mücadele yapılmaktadır. Varroa akarı ile çok sayıda araştırma yapan bilim adamları birçok ilaç geliştirme yönüne gitmişler bu çalışmalar halada sürmektedir.

  Bu araştırmalar sonucu varrao destructor akarı için üretilen ilaçlarla varroa ile mücadele kapsamında iyi sonuçlar alınmış, İlaçların doğru kullanımında bal arılarının daha büyük zararlar görmesi önlenmiştir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye


  Varroa Destructor Akarı ile ilgili bilgiler


  Varroa destructor bal arılarının bedenleri dışında yaşayan bir parazittir. Varroa hem ergin arılar, hem de gelişmekte olan yavruların kanını emdiğinden üzerlerinde beslendikleri arıları zayıflatarak arıların yaşam sürelerini kısaltırlar. Hiçbir tedavi uygulanmayan kolonilerde varroa artarak tüm arıları öldürecektir. Genelde Varroa sebebiyle oluşan kayıplar kış ölümleri ve ana arısızlıkla karıştırılabilir. Varroa bitinin arılar üzerinde farklı zararları vardır: bitler arıların bağışıklık sistemini bastırarak virüs ve enfeksiyonların yayılmasına sebep olurlar. Bunun sonucunda arılar üzerinde asimetrik kanat oluşumu, çarpık bacaklar ve kısalmış abdomen (karın) gibi etkiler görülür. Düşük seviyelerdeki Varroa istilalarında bile arılar zayıflar ve ömürleri oldukça kısalır (%50'ye kadar), yavrular ise gelişimlerini tamamlayamadan ölürler.Bir arı kolonisinde bulunan varroa biti sayısı sezonlara göre değişiklik gösterir: İlkbaharda az sayıda görülmeye başlar, yazın daha da çoğalarak sonbaharda yoğunlukları en üst düzeye çıkar ve kış döneminde tekrar ilkbaharda çıkmak üzere çok az etkili hale gelirler.Bilimsel çalışmalar varroa bitlerinin kimyasal ilaçlara karşı dirençli olduğunu göstermektedir. Varroa'ya karşı dayanıklı arı ırkı geliştirme çabaları da şu ana dek başarısız olmuştur. Kolonilerde bölgeye özgü arı ırklarını kullanmak doğal mücadelenin bir parçasıdır böylece bir derece korunma da sağlanabilir.

+ Yorum Gönder


varroa destructor nedir