+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Propolis Nasıl Kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Propolis Nasıl Kullanılır
  Propolisin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi


  Propolisin kullanımı  • Propolis ürünleri kapsül, tablet, sıvı ekstre, kremler ya da sprey şeklinde bulunmaktadır.

  • Saf propolis tahriş edici olduğundan dolayı kullanımdan önce seyreltilmesi lazımdır .

  • 250 miligramlık kapsüller günde 1 ila 3 kez alınır .

  • Soğuk algınlığından korunmak amacıyla propolisli şuruplar bulunmaktadır .

  • Boğaz enfeksiyonlarında gargara ve pastil şeklinde kullanılmaktadır .

  • Propolis ve bal karışımı ürünler, ülser ve mide sorunlarına, deri yanıkları, tahriş ve enfeksiyonlara karşı kullanılmaktadır .

  • Sıvılaştırılmış saf propolis ağızla ilgili hastalıklarda ve diş ağrılarına karşı sorunlu bölgeye günde 1 yada 2 damla uygulanabilir . Bağışıklık sistemini desteklemek için bir içeceğe 10 damla damlatılarak içilebilir.

  • Yaralar için dıştan kullanılan propolis merhemleri vardır .

  • Diş çürüklerini önlemek amacıyla diş macunlarına eklenmektedir .
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Propolisin kullanımı ile ilgili bilgi


  Propolisi nasıl kullanmak gerekir


  Normal su ile saf propolisin en fazla %2.5’i çözülebilir. Bu şekildeki çözülmeler çeşitli egzama türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ancak çok uzun süre saklanamazlar. Propolis’i çözmek için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden birisi etil alkoldür. Konsantrasyone en fazla %60 olmalıdır. Temel yağlar içindeki propolis solüsyonu biyolojik zar oluşturmak için kullanılır. Karışımdaki eter çabuk buharlaşır ve geriye kalan zar tabaka yaranın çabuk iyileşmesini sağlar. Su ile çözülen propolis’in çözülmeyen kalıntısı ile yapılan homojen karışımı ilaç üretiminde, sağlıkta, tıbbi tatlandırıcı ve sakız üretiminde kullanılır. Popolisin tam olarak ve yerinde kullanılabilmesi için içindeki maddelerin ve özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. 1970-80 li yıllarda başlayan çalışmalarda bilinen 30 çeşit madde var iken bugün bu rakam 300’lere çıkmıştır. Oldukça farklı maddelerden oluşan bu karışım temelde 5 gruba ayrılabilir. Bioflovonoidler, Vitaminler, Aromatik asitler, Aldohidler ve Microelementler.Tüm bu bileşenler tıp açısından önemli olmakla birlikte en önemli özelliği antibakteriel olmasıdır. Özellikle Rus bilim adamlarının yapmış oldukları deneyler sonrasında kanda gamma globulin içerik sayısını artırarak, bağışıklık sistemini uyaran bir aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte propolis ile tedavi edilen yaraların ve yanıkların antibiyotikler ile yapılan tedavilere göre %30 daha hızlı iyileşme sağladığı ve izlerin silindiği belirlenmiştir. Propolisin tüm bu biyolojik özellikleri viral-bakteri dahil olmak üzere çeşitli egzama türlerinin tedavisinde yaygın olarak dermatolojide kullanılır. % 1 (99 gram vazelin için 1 gram propolis) ve% 5 merhem genellikle tıpta kullanılır. Yaraların tedavisi için % 40 propolis solüsyonu (iyot çözeltisine benzer), yaranın üzerine sürülür. Bal propolis ile kombinasyonu ise özellikle uzun süreli yatmak nedeniyle oluşan yaraları iyileştirmede çok güçlüdür.

+ Yorum Gönder