+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Zümrüt yaban arılarının zehiri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zümrüt yaban arılarının zehiri
  Zümrüt yaban arılarının zehiri hakkında bilgi


  Zümrüt yaban arılarının zehiri nasıldır  zümrüt yaban arı larının zehiri.jpg


  Zümrüt yeşili bir yabani hamamböceği olan ‘Ampulex compressa ‘ kendisinden çok daha büyük boyuttaki ‘Periplaneta americana’ adlı hamamböceğini kölesi haline getirir. Zümrüt yeşili küçük hamamböceği, kendinden büyük olan hamamböceğinin beynine bir nörotoksin enjekte eder. Bu zehir hamamböceğinin kendi hareketlerini kontrol etme kabiliyetini yok eder, ama onu tamamen felç etmez. Sonra ufak olan hamamböceği, büyük olanın antenini tutar ve onu yuvasına doğru yönlendirir. Henüz canlı haldeki büyük böceğin vücuduna kendi yumurtalarını bırakır.

  Daha sonraki aşamada tamamen felç hale gelen bu büyük böcek, larvalar için hem bir barınak hem de besin haline gelerek vazifesini tamamlar. Altoona’daki Pensilvanya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Levri, “Kimi durumlarda parazitlerden bazıları, ev sahibinin hormonlarını taklit eden nörotransmitterler ya da hormonlar üretiyorlar” diyor.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  ilginç bilgiler bu böcekler dünyası gerçekten inanılmaz hepsinin bir göerevi var ve hapside kesintisiz çalışıyor üstelik itiraz etmeden
+ Yorum Gönder