+ Yorum Gönder
Aşka Dair Yazılar ve Aşk Yazıları Forumunda Neye aşk diyorsan senin aşkın o olsun Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Neye aşk diyorsan senin aşkın o olsun
  Neye aşk diyorsan senin aşkın o olsun

  Kimin yazdığını şimdi hatırlayamadığım bir yazıda okumuştum, “Neye aşk diyorlarsa, aşk o olsun. Ama aşk olsun!” diyordu yazar. Çok da doğru söylüyordu, aşkın bir tek tanımı olmadığını, herkese göre farklı şekillendiğini, birinin aşk dediğine diğerinin demediğini, her aşkın kendi iç dinamiğini kendisinin yarattığını ve elbette kültürlerin, toplumsal kuralların, geleneklerin, içinde bulunulan çağın da aşka farklı tanımlar belirlediğini anlatıyor bu söz. Elbette, nasıl tanımlarsanız tanımlayın aşk mutlaka olsun diye de ekliyor yazar.

  Neden insanın hayatında ille de aşk olsun peki? Neden durup dururken huzurunu bozsun insan? Öyle ya, aşk huzuru falan darmadağın eden bir duygu. Yürek çırpıntıları, korku, endişe, kıskançlık, bitmek bilmeyen hasret İnsan niye istesin bu şekilde yaşamayı? Haritası bile olmadan, varılacak yeri bilmeden, engebelerle dolu bir yola çıkmayı neden istesin insan? Bu soruların cevabı ‘Aşk’ kelimesinin içinde yatıyor. Aşık olmayı seçen insanların yüreğinde yatıyor.
  Aşık olan kişiyi yüzüne bakınca anlayabiliyorum ben. Onlarda öyle bir gülümseme vardır ki, başka hiç kimsede bulamazsınız onu. Hayata hep mutlulukla bakmak, özgürlük duygusunu taşımak, kendini güzel hissetmek, hem de kendini dünyanın en güzeli hissetmek aşkla mümkün. İnsanın tüm hücrelerinin uyumlu bir orkestra gibi davranmasını sağlıyor aşk. Daha da ötesi kocaman bir ateş yakıyor insanın içinde. Sönmeyen, söndürülmesi mümkün olmayan bir ateş Bir kez o ateşe düşmüş insan, ateşin yokluğunda kendini eksik, yarım, değersiz, işe yaramayan biri gibi hissediyor. Çünkü aşkın verdiği yaşama sevincini başka hiçbir duygu vermiyor.

  Aşk, bir sevgiliye bağımlı bir duygu değil. Olsa iyi oluyor tabii, yani insanın aşkını yönelteceği bir sevgili olsa süper oluyor hatta. Ama o sevgili insanın yanında olmasa da aşkını doyasıya yaşama imkanı buluyor. Biraz eksiktir elbette. Olsun, yine de aşktır o. Hiç aşkı olmayanlara göre çok daha iyi durumdadır. Hatta şöyle söyleyeyim, sevgilisi olup da aşk yaşamayan insanlara göre, aşkını tek başına yaşayan insanlar çok daha değerlidir benim gözümde. Her ilişkide aşk yok, bunu biliyorsunuzdur. El ele tutuşmuş, birbirine sarılmış her çifti birbirlerine aşıklar diye değerlendirmek mümkün değil. Yalnızlık korkusu insanları aşksız ilişkiler yaşamaya mecbur ediyor. Kınamıyorum, herkesin kendi tercihi sonuçta. Ama mesela, “Seninle bir ilişki yaşayalım ama aşık olmak yok” diye baştan pazarlık yapanlar var, onlara çok bozuluyorum. Böyle bir pazarlığın mümkün olacağını düşünmüyorum ben.
  O yazar, yazısının sonunda şunu söylüyordu; “Aşk dünyaya teslimiyet değildir. Ruh uyuşukluğu hiç değil. Ruhu hamarat, ruhu çalışkan insanların harcıdır. Aşk ülkesi, aşk diyarı uyduruk bir diyar değildir. Göze alan gidebilir. Ne denli uzağımızda, ne denli ulaşılmaz olsa da gidenlerden birinin gönderdiği mektup, umut ışığını canlı tutabilir, kararmış içimizde”
  Mehmet Coşkundeniz 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Neye aşk diyorsan senin aşkın o olsun diye bir söz vardır. İnsanlar aşık olduklarında onların aşkı yaşamak istedikleri kişidir. Aşk yaşanılan yere, kültüre göre farklılık göstermektedir. İnsanlar nasıl yetişmişlerse o şekilde aşık olurlar daha doğrusu aşklarını o şekilde yaşarlar.
+ Yorum Gönder