+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Cahil ile ilgili atasözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Cahil ile ilgili atasözleri
  Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer.


  » Cahile söz anlatmaktansa, deveye hendek atlatmak iyidir.
  » Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı yeğdir.
  » Cahille arkadaş olma küstürün, cam kırığıyla kıçını silme kestirirsin.
 2. Mesport
  Moderators

  Cehalet İle İlgili Atasözleri

  Çalıda gül bitmez, cahile söz yetmez. (Güzelliklerin simgesi olan gülün çalıda yaşaması düşünülemez. Aynı şekilde, cahil kişiye de sözün doğrusunu anlatmak mümkün değildir. Cahil olduğu için kendi bildiklerinin dışında da doğruların bulunduğunu kabul etmesi mümkün değildir


  Çingene çingeneye çatmadıkça kasnak boynuna geçmez.
  (Kişilerin ne kadar cahil, görgüsüz ve bayağı oldukları ilk bakışta anlaşılmaz. Ta ki kendi ayarlarında bir kişiyle karşılaşıp kavga edene dek. O zaman gerçek kişilikleri ortaya çıkar.

  Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.
  (Cahil kişi, okuyup öğrenim görmemiş, bilgisiz ve deneyimsiz kimsedir. Bu bakımdan söylenen bir sözün ne maksatla söylendiğini, hangi anlama geldiğini kavramakta zorluk çeker. O ne biliyorsa, doğru onlardır. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın kendi doğrularından başka bir doğru kabul etmez. Öyle de inatçıdır ki deve nasıl hendek atlamamak için direniyorsa, o da görüşünden vazgeçmemek için direnip durur.


  Cahilin dostluğundan, alimin düşmanlığı iyidir. (Alim her şeyi bilen kimsedir. Yaptığının sonuçlarını bilir ve katlanır. Kendisi ile dost olmak mümkün olduğu gibi düşman olunduğu zaman da bir noktada anlaşmak mümkündür. Cahil kişiler iyi niyetli görünseler de onlarla anlaşmak güçtür, hatta mümkün değildir.

+ Yorum Gönder


cahille ilgili atasözleri,  cahillik ile ilgili atasözleri,  cahil ile ilgili atasözleri,  cahille ilgili sözler,  cahil atasözü,  cahil ile ilgili sözler