+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Aç tavuk (düşünde) kendini buğday (arpa, darı) ambarında sanır (görür). Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Aç tavuk (düşünde) kendini buğday (arpa, darı) ambarında sanır (görür).
  Aç tavuk (düşünde) kendini buğday (arpa, darı) ambarında sanır (görür)


  Yoksulluk çeken, varlık yüzü görmeyen kişi sürekli ihtiyaç duyduğu şeylerin hasretini çeker; kendisini onları elde etme hayaline kaptırır, olmayacak düşler kurar.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü

  Hoşuna gitmeyecek sözler söylenmesine, hakkında kötü şeylerin ortaya çıkmasına yol açmak istemiyorsan karşındakini kızdırma.

 3. Mineli
  Devamlı Üye
  Aç tokun yüzüne bakmakla doymaz


  İnsan ihtiyaç duyduğu, sürekli yokluğunu çektiği şeyleri varlıklı kimselerde görmekle onlara sahip olmuş sayılmaz. Tatmin olabilmek için onları gerçekten elde etmelidir.

 4. Mineli
  Devamlı Üye
  Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz


  Bu iki şey tamamen bir birinin karşıtıdır. Hak, hukuk ve doğruluğun bulunduğu yerde zulüm olamaz, zalimler bulunamaz. Zulmün bulunduğu yerde ise hak yeme, sömürü, eğrilik, azgınlık vardır ve orada da ne adalet ne de âdil vardır.


 5. Mineli
  Devamlı Üye
  Adam adama her daim muhtaç (gerek olur)


  Tek başına yaşamak oldukça zor olduğundan insanlar bir arada yaşarlar, dayanışmaya gerek duyarlar. İhtiyaçlar bu sayede karşılıklı olarak giderilir. Bu bakımdan hiçbir insanı küçümseyip yararsız saymamalı; olur ki bir gün, hiçlenen o insanın yardımına gerek duyulabilir


+ Yorum Gönder


aç tavuk kendini buğday ambarında sanır kompozisyon,  aç tavuk kendini buğday ambarında sanır ile ilgili kompozisyon