+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Güven ile ilgili atasözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güven ile ilgili atasözleri
  güven ile ilgili atasözleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Güven ile ilgili atasözleri

  Başı var, aklı yok, Dili var, kabı yok

  Aklında sıkıntı var. Sözlerine itibar etmemek gerekir demek…

  Sermayen bir yumurta ise taşa çal

  Sermaye, bir işin kurulup yürütülmesi için gerekli olan, önemi büyük bir güven kaynağıdır. Eğer bu kaynak işe yaramayacak, seni yarı yolda bırakacak kadar küçük ve önemsizse, o işten hemen vazgeçmelisin; ona bel bağlayıp yola çıkarsan sonunda zarar görür, pişman olursun.

  Akan suya inanma, el oğluna güvenme.

  Kimi akar sular yavaş aktığı için tehlikesiz görünebilir, ancak yine de güvenmemelidir. Bir an o suya kapılıp sürüklenebilir, derinlere ve burgaçlara çekilip boğulabiliriz. El oğlu da tıpkı bu akar sular gibidir, kimi yanlarına bakarak onlara güven duyamayız. Çıkarı için bizi tuzağa düşürebilir, başımıza olmadık işler açabilir, zor durumda bırakıp zarara uğratabilir. Bunun için temkinli olmalıyız.

  Abdalın dostluğu köy görünceye kadar.

  Abdal gezgin olduğu için, gezdiği yerlerde gereksinimlerini karşılayacak kişilerle ilişki kurarlar.Doğal olarak bir süre sonra da o yerden ve kişiden ayrılıp, başka bir yere gider, başka kişilerle ilişki kurarlar.

  İlişkilerinde kişisel çıkarlarını öne çıkaran kişilerle arkadaşlık yapılmamalıdır. Çünkü çıkarcı kişiler, isteklerine kavuştukları an, yanındakileri terk ederler. Dolayısıyla onlara güven olmaz.

  Çıkarı için yakınlık gösterip dostluk kuran kimse, beklediği yararı elde ettikten, işini yürütecek başka yollar bulduktan sonra sizinle olan ilişkisini keser.

+ Yorum Gönder


başı var aklı yok dili var kabı yok ne demek